Przelewy natychmiastowe Express ELIXIR zyskują na popularności

2014-07-24 08:28:17

Najnowsze dane statystyczne pokazują, że Polacy coraz chętniej korzystają z szybkich przelewów, a przelewy Express ELIXIR cieszą się coraz większą popularnością.

W pierwszych dwóch latach swojego istnienia i działalności system Express ELIXIR, który jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A., przeprowadził ponad 615 tys. transakcji. W okresie dwóch lat istnienia systemu Polacy zrealizowali łącznie transakcje na kwotę ponad 3,2 mld złotych. Express ELIXIR to jeden z niewielu na świecie systemów, które pozwalają na realizację transakcji w ciągu kilku sekund.

Zdaniem przedstawicieli Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., taki rodzaj płatności coraz bardziej podoba się Polakom. Dane z maja pokazują, że dokonali oni aż 70 tys. operacji tego typu. Jednocześnie daje się wyraźnie zauważyć wzrost liczby oraz wartości wykonywanych transakcji.

Do tej pory z przelewów natychmiastowych skorzystało według TNS Polska około 15 proc. Polaków. 47 proc. przeebadanych respondentów jest z kolei zdania, że tego rodzaju usługa jest potrzebna. Dane o wzroście zainteresowania przelewami ekspresowymi potwierdzają również przedstawiciele takich banków jak WBK Bank Zachodni czy Alior Bank.

Express ELIXIR to system, który cieszy się rosnącą popularnością nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale również firm. Przelewy tego rodzaju wypełniły lukę rynkową. Są odpowiedzią na nagłe potrzeby, takie jak konieczność natychmiastowego wysłania faktury, rachunku czy przekazania pieniędzy rodzinie lub znajomemu. Dla współczesnego, coraz bardziej świadomego klienta duże znaczenie ma szybkość i sprawność procesów operacyjnych. To właśnie to stoi za popularnością Express ELIXIR.

Co ciekawe, przelewy natychmiastowe to usługa nie tak szeroko dostępna, jak mogło by się wydawać w skali światowej. Raport Lipis Advisors pokazuje, że tego typu systemy realizacji płatności funkcjonują tylko w 15 krajach na świecie. Wśród nich, obok Polski, są Szwecja, Tajwan, Japonia, Indie, Nigeria, Meksyk, Chile, a także Turcja, Wielka Brytania, Korea Południowa, Singapur, Szwajcaria, Brazylia i RPA.

Express ELIXIR zyskuje na znaczeniu i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości wyniki tego systemu będą jeszcze lepsze.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam