Karta prepaid się opłaca

2014-07-23 11:37:27

Karty prepaid umożliwiają dokonywanie płatności na podobnych zasadach, co karty debetowe czy kredytowe, jednak różnią się od tamtych sposobem funkcjonowania w ramach karty pieniędzy na niej zgromadzonych.

Na rynku usług finansowych mamy do dyspozycji karty płatniczego różne rodzaju. Możemy wybierać między kartami debetowymi, kredytowymi i przepłaconymi. Te ostatnie to inaczej karty prepaid. Warto przyjrzeć się tego rodzaju kartom, ponieważ są ciekawą alternatywą dla wcześniej wymienionych rodzajów plastikowego pieniądza.

Karta prepaid to rodzaj instrumentu płatniczego w formie elektronicznej. Taka karta nie wymaga od nas posiadania konta osobistego w banku. Co więcej, nie wiąże się z potrzebą podpisywania żadnej dodatkowej umowy. Karta prepaid (przedpłacona) działa na bardzo prostej zasadzie. Wpłacamy na specjalny rachunek związany z kartą (tzw. rachunek techniczny) określoną kwotę pieniędzy. Możemy to zrobić zarówno przelewem bankowym, jak i poprzez wpłatę gotówkową. Następnie te pieniądze zostają zmienione na specjalne jednostki pieniądza elektronicznego. Z tego salda możemy korzystać przy użyciu naszej karty prepaid. Co ważne, karty tego typu nie mają spersonalizowanego charakteru.

Dlaczego posiadanie takiej karty jest opłacalne? Prepaid to karta łatwa w dostępie. Dla przykładu Bank Pekao oferuje takie karty bez żadnych dodatkowych umów. Można je uzyskać od ręki w oddziale banku. Karty prepaid są także proste w zasilaniu. Kolejnym ich atutem jest bezpieczeństwo. Możemy sprawdzić środki na karcie przy pomocy SMS-a lub w bankomacie. Istnieje również sprawdzenia salda przez Internet lub telefonicznie. Karty tego typu pozwalają na wygodne dokonywanie zakupów przez Internet. Jest to duży atut w przypadku kupna biletów lotniczych czy rezerwacji hoteli. Z pomocą prepaid zapewniamy sobie szybki dostęp do gotówki. Istnieje także opcja dokonywania za ich pomocą płatności zbliżeniowych, co jeszcze bardziej zwiększa ich funkcjonalność.

Karty prepaid są opłacalnym środkiem płatniczym. Z ich pomocą możemy wykonywać mnóstwo transakcji - szybko i wygodnie. Można z nich korzystać bez konieczności personalizowania karty. Otrzymanie tego typu środka płatniczego jest bardzo szybkie i dlatego może być znakomitą alternatywą dla tych, którzy nie chcą czekać zanim z banku przysłana zostanie do nich karta debetowa. Karty szybkość łączą z wszystkim opcjami dostępnymi przy karcie debetowej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam