Jak odstąpić od umowy autocasco?

2014-06-27 10:07:00

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC jest bardzo proste – najpóźniej dzień przed wygaśnięciem umowy ubezpieczeniowej konsument składa wniosek o jej rozwiązanie. A jak odstąpić od umowy AC?

Ubezpieczenie OC i AC, a także NNW są najważniejszymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi. Najlepiej, jeżeli każdy kierowca ma je wykupione. Niestety, coraz więcej kierowców nie wykupuje nie tylko AC i NNW, które są ubezpieczeniami nieobowiązkowymi, ale i obowiązkowego OC. Już ponad 250 tys. kierowców nie wykupiło ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Połowa kierowców nie wykupuje też polis AC, które chronią przed utratą aut oraz wszelkimi uszkodzeniami. Ubezpieczenia OC są dla wielu kierowców zbyt drogie – nie mówiąc już o ubezpieczeniach AC, czyli popularnym autocasco.

Pamiętajmy, że każde ubezpieczenie można zmienić. Można odstąpić od umowy, należy tylko znać zasady takich odstąpień. Jak można odstąpić od umowy autocasco? W prosty sposób: jeżeli umowa AC zawarta jest na okres dłuższy niż 6 miesięcy, to ubezpieczony może od niej odstąpić w ciągu 30 dni od daty jej zawarcia, składając oficjalny wniosek. Może zdarzyć się, że w czasie trwania tej umowy konsument znalazł korzystniejsze ubezpieczenie, w związku z czym chciałby odstąpić od starej umowy. Może to zrobić we wspomnianym terminie, a firma ubezpieczeniowa wcale nie musi wyrazić na to zgody. Dla przedsiębiorców termin wynosi 7 dni od daty zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Oferta ubezpieczeniowa się zmienia, zmieniają się warunki ubezpieczenia i stawki. Na rynku ubezpieczeniowym trwa ostra rywalizacja, dlatego oferta jest bogata i różnorodna. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia OC, to najczęściej każdy kieruje się ceną. Jeśli znajdzie korzystniejsza ofertę OC, chciałby zmienić ubezpieczyciela, ale nie może tego zrobić przed upływem okresu ubezpieczenia. 

Właściciele polis AC mają większe szanse na zmianę ubezpieczyciela, ponieważ mogą to zrobić nawet po 30 dniach od chwili zawarcia umowy. Wystarczy w tym celu napisać do firmy ubezpieczeniowej pismo o odstąpieniu od umowy. Trzeba jednak zmieścić się w określonym terminie 30 dni. Jeżeli składka została zapłacona, należy podać numer konta bankowego, aby firma ubezpieczeniowa mogła przelać zapłaconą składkę pomniejszoną o czas trwającego ubezpieczenia.

Należy pamiętać, że sytuacja może być odwrotna – to firma ubezpieczeniowa może chcieć wypowiedzieć umowę. W jakich sytuacjach i na jakich warunkach? Tego należy się dowiedzieć z ogólnych warunków ubezpieczenia przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem.

Tomasz Słupczyński