Zielona Karta a OC i AC

2014-06-27 12:26:00

W Unii Europejskiej polskie ubezpieczenie OC jest honorowane. Przy wjeździe do wielu innych krajów powinno się mieć również tzw. Zieloną Kartę, która dodawana jest nie do AC, ale do OC – i to często za darmo.

Niestety, kierowcy często bagatelizują sprawę ubezpieczeń komunikacyjnych, a później mają kłopoty przy wjeździe do kraju z systemem Zielonej Karty. Bez jej okazania nie można do tego kraju wjechać. Kierowca będzie potrzebować Zielonej Karty, wjeżdżając do takich krajów, jak Mołdawia, Białoruś, Albania czy Bośnia i Hercegowina. Są też inne kraje, które wymagają posiadania Zielonej Karty. Jeżeli ktoś ma zamiar podróżować po Europie, powinien sprawdzić dokładnie listę krajów wymagających tego dokumentu. Zieloną Kartę można oczywiście w Polsce nabyć, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie.

Decydując się na zakup Zielonej Karty, musimy sprawdzić, czy wpisane do niej dane osobowe oraz dane samochodu są prawidłowe i czy symbol kraju, do którego ma się zamiar wjechać, nie jest wykreślony. Warto pamiętać, że istnieją firmy ubezpieczeniowe, które do ubezpieczenia OC dodają darmowo Zieloną Kartę. Szkoda, że do Zielonej Karty firmy ubezpieczeniowe nie dodają bezpłatnego ubezpieczenia autocasco, które jest również bardzo potrzebne przy wyjeździe do innego kraju.

Zbliża się sezon urlopowy, więc zapewne wiele osób planuje wyjazdy za granicę samochodami. Niektórzy chcą przejechać Europę wzdłuż i wszerz i dotrzeć do krajów, które znajdują się poza Unią Europejską, takich jak np. Turcja czy niektóre kraje bałkańskie (Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina). Są to kraje, w których kierowcy mają obowiązek posiadania Zielonej Karty.

Przed wyjazdem za granicę kierowcy myślą zwykle o wykupieniu ubezpieczeniu OC, AC i NNW. Bardzo ważne jest ubezpieczenie AC, ponieważ na drogach wszystko może się zdarzyć, z kradzieżą samochodu włącznie. A więc nie tylko OC, NNW, Zielona Karta, ale i AC. Ale nie tylko! Należy również wykupić ubezpieczenie turystyczne zabezpieczające przed nieszczęśliwymi wypadkami, chorobami czy leczeniem. Zakup ubezpieczenia należy do najważniejszych spraw, jakie każdy powinien załatwić przed wyjazdem za granicę. Jeżeli ktoś tego nie zrobi, może mieć poważne kłopoty.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale warto je rozszerzyć o ubezpieczenie assistance. Na zagranicznych drogach też różnie bywa, a mając takie ubezpieczenie, w razie wypadku ubezpieczyciel może ściągnąć uszkodzone auto do warsztatu, zapewnić auto zastępcze, a nawet zapewnić pokój w hotelu.

Przed wyjazdem wszystko należy dopiąć i wykupić wszelkie możliwe ubezpieczenia. Zielona Karta, oczywiście, jest ważna i można ją bezpłatnie dostać w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, ale nie należy zapominać o autocasco i innych ubezpieczeniach samochodowych. Wcześniej należy wszystko dokładnie sprawdzić i należycie się zabezpieczyć przed niepożądanymi wydarzeniami.

Marzena Kazbieruk