Wypłata z autocasco przy szkodzie częściowej

2014-07-15 16:44:21

O odszkodowaniach z tytułu ubezpieczenia AC wiele można dowiedzieć się z ofert ubezpieczeniowych oraz z Ogólnych Warunków Ubezpieczeń, nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku wypłaty z autocasco przy szkodzie częściowej.

Ubezpieczenie autocasco, mimo iż jest bardzo ważnym ubezpieczeniem, ponieważ zabezpiecza wypłatę odszkodowania w razie kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia, nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem wśród kierowców. Jest to zrozumiałe, gdyż AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym i jeżeli już kierowcy je wykupują, to najczęściej na nowe auta lub kiedy auta kupowane są za kredyty samochodowe. Tymczasem, jeżeli kierowca ma wykupioną polisę AC, nie musi się martwić o swój samochód, oczywiście w przypadku, gdy dobierze korzystne dla siebie autocasco, co jak się okazuje nie jest wcale takie proste. Poza tym często się zdarza, że firmy ubezpieczeniowe manipulują swoimi produktami oraz klientami. Niemniej gama ubezpieczenia AC jest bardzo szeroka i dlatego nietrudno znaleźć dla siebie w miarę korzystne rozwiązanie. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, którego głównym kryterium wyboru jest niska cena oraz niewielka możliwość oszustwa ze strony firm ubezpieczeniowych, ubezpieczenie AC nie jest zwolnione z takiego ryzyka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco?

Przy ubezpieczeniach autocasco należy pamiętać, że nie cena jest najważniejsza – chociaż niewątpliwie jest ważna – ale zakres i warunki ochrony. Zapisane są one w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i należy je dokładnie czytać przed podpisaniem umowy.

Należy pamiętać, że ubezpieczyciele mają w swojej ofercie ubezpieczenia AC w różnych wariantach. Jedne z nich są tańsze, drugie droższe, jedne korzystne, inne mniej korzystne. To właśnie ta mnogość ofert pozwala starającemu się o ubezpieczenie dobrać je do swoich potrzeb. Trzeba też wiedzieć, że ubezpieczenie AC określa zakres ochrony, czas trwania ubezpieczenia oraz to, w jakim procencie angażowany jest wkład własny. Z umowy AC można w określonym terminie się wycofać i wykupić nową polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym proponującym korzystniejsze warunki i być może niższą cenę. Dla właściciela polisy AC najważniejsza jest wypłata odszkodowania, co nie zawsze jest takie oczywiste.

Jak nie dać się oszukać przy wycenie szkody?

Rzeczywiście naliczanie szkody oraz wypłata odszkodowania to chyba najważniejsza część ubezpieczenia i każde odszkodowanie wypłacane jest na ogólnych warunkach z podkreśleniem szkody całkowitej i szkody częściowej. Przy szkodzie całkowitej odszkodowanie wynosi równowartość pojazdu w dniu ustalenia odszkodowania. Natomiast, jeżeli jest to częściowe uszkodzenie pojazdu, to odszkodowanie wynosi tyle, ile naprawa auta w dniu ustalenia odszkodowania. Problem w tym, że rzeczoznawca ustalający koszty naprawy auta często je zaniża, ponieważ jak najniższe odszkodowanie leży w interesie jego firmy ubezpieczeniowej. Dlatego najlepiej poprosić o kolejną, bardziej realną wycenę uszkodzenia. Takiej wyceny może dokonać na przykład zaprzyjaźniony zakład naprawczy, ale musi być ona później zatwierdzona przez ubezpieczyciela. Termin wypłaty jest ustalany z góry i firma ubezpieczeniowa powinna się z niego wywiązać. Jednocześnie należy zwracać uwagę na wyłączenia, a więc sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania (warunki te są umieszczone w OWU).

Ilona Maciejuk