Czego nie obejmuje autocasco?

2014-08-13 08:28:31

Ubezpieczenie AC (autocasco) ma zapewnić ubezpieczonemu kierowcy pokrycie kosztów w przypadku naprawy auta lub jego kradzieży. Warto wiedzieć, czego nie obejmuje autocasco.

Mimo że ubezpieczenie AC jest potrzebne, to nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Korzysta z niego średnio co czwarty właściciel samochodu. Kierowcy zazwyczaj nie wierzą firmom ubezpieczeniowym, gdyż niektóre z nich odciągają w czasie naliczanie szkód, zaniżają odszkodowania, a czasami nie wypłacają odszkodowania. Ubezpieczenia AC nie są tanie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego najczęściej autocasco wykupują właściciele nowych aut, w tym kupujący je za kredyty samochodowe (przy których autocasco jest obowiązkowe).

Kiedy ubezpieczony nie dostanie odszkodowania?

Wykupując ubezpieczenia AC, trzeba dokładnie się zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Z nich można się dowiedzieć, czym jest ubezpieczenie, co obejmuje itp. Trzeba też wiedzieć, kiedy ubezpieczenie autocasco chroni, a kiedy nie. Standardowe AC nie obejmuje szkód powstałych:

  • w aucie stanowiącym własność innej osoby niż wymieniona jako właściciel polisy,
  • z winy umyślnej lub w wyniku rażącego zaniedbania auta,
  • gdy właściciel polisy prowadził swoje auto pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających,
  • gdy ubezpieczony samochód nie był w chwili zdarzenia zarejestrowanym pojazdem lub nie posiadał aktualnych badań technicznych.

Ubezpieczony nie dostanie również odszkodowania za skradzione auto, jeżeli pojazd nie był należycie zabezpieczony.

Czy warto wykupić polisę AC?

Lista wyłączeń jest znacznie dłuższa, o wszystkich wyłączeniach stosowanych przez ubezpieczyciela przy autocasco najlepiej dowiedzieć się z ogólnych warunków ubezpieczenia. Wyłączenia z autocasco są tak samo ważne dla ubezpieczonego, jak zdarzenia podlegające ochronie. Niestety często ubezpieczyciele dowolnie interpretują ustalone przez siebie zapisy i przez co często nie wypłacają odszkodowań lub wypłacają je znacznie ograniczone. W takiej sytuacji trudno dziwić się kierowcom, że niezbyt chętnie sięgają po tego rodzaju polisy.

Z powyższych i innych powodów, jak się okazuje, coraz mniej osób decyduje się na wykupienie polis i to nie tylko ubezpieczeń samochodowych. Z niedawno przeprowadzonego sondażu wynika, że większość ubezpieczonych zrezygnowała z oferty firm ubezpieczeniowych lub nie sięga po polisy, ponieważ nie wierzy w wypłatę odszkodowań. Najlepiej jet wybierać uznane na rynku firmy typu PZU lub też Warta, które dbają nie tylko o swój zysk, ale również o swoich klientów i tak długo wypracowywaną renomę.

Tomasz Słupczyński