O nabywaniu i utracie zniżek AC

2014-07-07 17:24:15

Polisa AC zapewnia ubezpieczonemu odpowiednią ochronę finansową przed utratą auta lub jego uszkodzeniami. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób nabywa się zniżki oraz w jakich sytuacjach się je traci.

Ubezpieczenia samochodowe nie są tanimi ubezpieczeniami, mimo że firmy ubezpieczeniowe sądzą inaczej. Należy więc przypuszczać, że jest to główną przyczyną faktu, iż ćwierć miliona kierowców nie wykupiło obowiązkowego ubezpieczenia OC, a ponad połowa - ubezpieczenia AC. Tymczasem polisy te są ważne dla kierowców, chociaż mają inne znaczenie.

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, natomiast AC zabezpiecza kierowców przed kosztami naprawy aut oraz kradzieżami samochodów. Koszty oraz warunki polis są różne w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych i wraz z zasadami naliczania zniżek ustalane indywidualnie przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. System zniżek jest zawsze opisany szczegółowo w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Mimo różnic pomiędzy zniżkami w autocasco, można wyróżnić wspólny mianownik wśród ubezpieczycieli. Zniżki można podzielić na dwie grupy: jedna uwzględnia zniżki za bezszkodowa jazdę – nawet do 60 proc., wiek właścicieli aut, dodatkowe zabezpieczenia aut, markę samochodu oraz za zwiększenie udziału własnego w szkodzie; druga grupa zniżek dotyczy wniesienia opłat jednorazowo, zawarcia umowy przez Internet oraz opłacenia składki kartą kredytową. W niektórych firmach ubezpieczeniowych istnieją również zniżki takie jak: dla rodziców dziecka, dla osób powołujących się na polisę znajomego, który przekonał sąsiada do tej firmy ubezpieczeniowej, dla osób przedłużających umowy czy też za zakup dodatkowej polisy.

Trzeba pamiętać, że zniżki AC można też stracić, a każda wypłata odszkodowania powoduje utratę aż 10 proc. zniżki. Istnieją przypadki, że w ciągu roku utracono wszystkie zniżki, dlatego w razie powstania szkody lepiej dokładnie przeanalizować, czy lepiej zgłosić ją i otrzymać odszkodowanie czy też, jeżeli jest to niewielka szkoda, naprawę auta przeprowadzić we własnym zakresie. Nie należy też zapominać o franczyzie integralnej, której wysokość określa każda firma ubezpieczeniowa (najczęściej kwota ta wynosi około 500 zł).

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy można zniżki przenieść z OC na AC. Istnieje taka możliwość, bowiem coraz więcej ubezpieczycieli oferuje klientom zakup standardowego ubezpieczenia AC, korzystając z takiego samego upustu jak przy OC. Często jednak firmy te stawiają warunki, aby kierowca w danym towarzystwie ubezpieczeniowym wykupił dwie polisy: OC i AC. Wykupienie korzystnej polisy AC wcale nie jest takie proste, istnieje bowiem wiele wariantów ubezpieczenia AC, które nie do końca są przejrzyste dla konsumenta niewtajemniczonego w zasady odczytywania umów ubezpieczeniowych. Dlatego najlepiej zwrócić się o pomoc do brokera ubezpieczeniowego, który ma wiedzę w tym zakresie i z pewnością pomoże wybrać korzystne dla klienta rozwiązanie.

 

Tomasz Słupczyński