Ile kosztuje karta prepaid w Banku Pekao?

2014-07-02 13:16:35

Jest wiele rodzajów kart płatniczych, wśród nich karty przedpłacone, zwane też kartami prepaid. Ile kosztuje karta prepaid w Banku Pekao?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się karty prepaid, zwane też kartami przepłaconymi. Można zastanawiać się, z jakiego powodu, skoro odzyskanie niewykorzystanych środków wpłaconych na kartę przepłaconą może być kosztowne. Banki pobierają zwykle prowizje za wypłaty kartą prepaid, nawet z własnych bankomatów. Wypłata, która nie jest okrągłą sumą, możliwa jest jedynie w oddziałach bankowych. A jakie zalety mają karty przepłacone?

Sprawdź też: Jak doładować karty prepaid Banku Pekao?

Największą ich zaletą jest to, że nie są powiązane z rachunkami bankowymi czy limitem kredytowym. W przypadku kart przedpłaconych można korzystać jedynie ze środków, jakie zostały na nie wpłacone. Najczęściej z takich kart korzystają rodzice wpłacający środki dzieciom wyjeżdżającym na ferie. Karty służą także do płacenia w Internecie. Są sprzedawane czy też wydawane bezpłatnie również z okazji imprez masowych. Mogą też pełnić funkcję upominków.

Koszt użytkowania tego rodzaju kart jest zwykle wyższy niż kart debetowych. Za wydanie karty prepaid płaci się od 15 zł do nawet 30 zł. W niektórych bankach trzeba zapłacić nawet za korzystanie z własnych bankomatów – do tych banków należy Bank Pekao. Bank Pekao wydaje karty prepaid jako karty podarunkowe, karty firmowe oraz karty dla klientów indywidualnych. 

Za tzw. wykup środków, czyli za wypłatę niewykorzystanych funduszy, w Banku Pekao trzeba zapłacić aż 12 zł. Za wypłatę z bankomatów (nawet własnych) należy się bankowi prowizja w wysokości 5 zł, ale za wypłaty za granicą trzeba zapłacić już 10 zł. To jednak nie wszystko – za sprawdzenie dostępnych środków w bankomacie prowizja wynosi 3 zł.

Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania

Karty prepaid często są łączone z systemem kart zbliżeniowych. Jest to duże ułatwienie dla użytkowników. Pytania na forum bankowym dotyczą też tego, czy na karty przepłacone mogą wpłacać pieniądze osoby trzecie, a także po co bankowi dane osobiste klienta, który chce założyć taką kartę. Oczywiście, osoby trzecie mogą wpłacać pieniądze na kartę właściciela, właściciel może z nich korzystać. Natomiast dane osobowe są potrzebne bankowi, gdyż z wykorzystaniem karty przedpłaconej łatwo jest prać brudne pieniądze. Tylko jak to bank sprawdzi?

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam