Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

2014-07-11 09:52:25

Decydując się na wykupienie ubezpieczenia AC, warto wcześniej dowiedzieć się, ile może ono nas kosztować.

Bez względu na to, co kupujemy, zawsze zwracamy uwagę na koszty, jakie się wiążą z daną transakcją. Nawet jeśli produkt lub usługa są nam bardzo potrzebne i ich cena schodzi na dalszy plan, to i tak koszty, jakie się z tym wiążą, będą istotne. Nie inaczej jest z ubezpieczeniem AC, mającym nas uchronić przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń w ruchu drogowym, które skończą się koniecznością poniesienia wydatków na naprawę samochodu lub zakup nowego, jeśli szkoda wynika np. z kradzieży.

W Polsce wciąż nie wszyscy kierowcy decydują się na zakup ubezpieczenia AC, ponieważ nie jest ono obowiązkowe, a i ubezpieczyciele nie są skorzy do sprzedaży polis właścicielom starszych pojazdów. Ubezpieczenia AC najczęściej kupują właściciele nowych i drogich aut oraz kredytobiorcy korzystający z kredytu samochodowego na zakup auta, ponieważ banki wymagając wykupienia AC, w celu dokonania cesji w przypadku kradzieży lub wypadku kiedy kredytobiorca zalega z płatnościami rat.

Czynniki wpływające na cenę ubezpieczenia AC

 • Miejsce zameldowania właściciela samochodu oraz użytkowania samochodu.
 • Wiek kierowcy, zasadniczo im młodszy kierowca tym wyższa stawka, szczególnie gdy jest to świeżo upieczony kierowca.
 • Wartość, wiek oraz marka pojazdu.
 • Zdarzenia objęte ubezpieczeniem.
 • Dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Osoby nie mające na swoim koncie wypadków lub kolizji (a konkretniej wypłaty odszkodowania) mogą liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość składki jest wiek oraz wartość samochodu, im auto nowsze i droższe tym wyższa będzie składka ubezpieczeniowa, ponieważ ewentualne odszkodowanie z powodu kradzieży lub poważnego wydatku będzie opiewało na znaczną kwotę.

Ustalanie składki AC

Stawka bazowa składki ubezpieczeniowej jest zdefiniowana w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dokument ten różni się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, a więc i stawka bazowa będzie różna. Ogólne Warunki Ubezpieczenia określają również wysokość zniżek oraz zwyżek za poszczególne kryteria wymienione wyżej.

Przykładowe zniżki oraz zwyżki składki AC

 • Bezszkodowa jazda wiąże się z możliwością uzyskania zniżki nawet do 60% wartości składki.
 • Wiek – do 25 roku życia kierowca zasadniczo nie może liczyć na zniżki.
 • Dodatkowe zabezpieczenia – kierowcy, którzy zainwestują w dodatkowe zabezpieczenia takie jak alarm lub blokada kierownicy mogą liczyć na niewielkie zniżki.
 • Zwiększony udział własny w szkodzie daje możliwość znacznego zmniejszenia składki, jest to jednak rozwiązanie dobre dla kierowców, którzy mają za sobą wiele lat bezszkodowej jazdy.
 • Niekiedy firmy ubezpieczeniowe umożliwiają przeniesienie zniżek z OC na AC.
 • Coraz więcej firm stosuje dodatkowe niestandardowe zniżki w celu przyciągnięcia nowych klientów.
Renata Grochowska