Zakupy w sieci - szybkie, wygodne i... bezpieczne?

2014-07-07 10:01:19

E-handel z roku na rok zyskuje na popularności. Czy jednak zakupy przez Internet, oprócz tego, że są wygodne i szybkie, są także bezpieczne?

Polacy przez ostatniej lata stali się fanami dokonywania zakupów przez Internet, a kwitnący e-handel dotyczy nie tylko zakupów przedmiotów takich jak książki, gry czy pływy z muzyką, które jako pierwsze zaistniały na rynku sprzedaży internetowej. Obecnie online kupujemy niemal wszystko, począwszy od ubrań, a skończywszy na żywności. Choć zakupy spożywcze robione przez Internet jeszcze nie zdobyły w Polsce takiej popularności, jak się spodziewano, to wiele innych branż niemal w całości przeniosło się do sieci.

Zakupy przez Internet oprócz wygody, jaką zapewniają, niosą również pewne zagrożenia, i to nie tylko te związane z nieuczciwością sprzedawcy, który nie wyśle towaru pomimo otrzymania zapłaty lub prześle towar wadliwy. Większe niebezpieczeństwo dokonywania zakupów przez Internet wiąże się z naszymi danymi osobowymi, które podczas finalizowania transakcji poznaje nie tylko sklep internetowy, ale również operator płatności, który obsługuje dany sklep.

Bezpieczny sposób płatności

Przed dokonaniem płatności w e-sklepie poprzez coraz popularniejsze natychmiastowe przelewy, oferowane przez kilka firm prowadzących działalność rozliczeniową dla biznesów internetowych, warto sprawdzić kontrahenta. O ile największe marki są dobrze znane niemal każdemu, kto dokonuje zakupów przez Internet, to już mniej znane firmy, z którymi spotykamy się po raz pierwszy, warto sprawdzić. Przede wszystkim powinniśmy zbadać, czy taka firma posiada status agenta rozliczeniowego.

Regulamin e-sklepu

Chyba nikt nie czyta regulaminów sklepów internetowych, w których dokonuje zakupów, ale czasami - szczególnie gdy kwoty są duże lub nie znamy sklepu - warto zapoznać się z polityką bezpieczeństwa takiego sklepu, aby mieć pewność, że nasze dane osobowe nie wpadną w niepowołane ręce.

Sprawdzony komputer

Często bagatelizujemy to, w jaki sposób dokonujemy zakupów i czy komputer, poprzez który przekazujemy nasze dane, jest odpowiednio zabezpieczony. Oczywiście nie da się sprawdzać wszystkiego, ale lepiej odpuścić sobie dokonywanie zakupów przez coraz rzadziej spotykane, ale wciąż istniejące kawiarenki internetowe.

Certyfikat SSL

Kupując online, warto sprawdzić, czy sklep wykorzystuje dodatkowe metody zabezpieczenia naszych danych, takie jak certyfikaty SSL, które szyfrują przekazywane dane, utrudniając ich przejęcie przez niepowołane ręce. Jak sprawdzić, czy sklep korzysta z certyfikatu SSL? Wystarczy spojrzeć na pasek z adresem strony, na podstronach na których podajemy swoje dane. Jeśli widnieje tam kłódeczka taka jak podczas logowania do naszego kont w banku, oznacza to, że sklep nie oszczędzał na bezpieczeństwie danych swoich klientów, a więc jest godny zaufania.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam