Sklep zamiast bankomatu za granicą

2014-07-08 13:03:51

Gdy zabraknie gotówki, przebywając na wakacjach w kraju lub za granicą, z łatwością możemy skorzystać z usługi cash back w jednym z sklepów, które przecież łatwiej odnaleźć w obcym mieście niż bankomat.

Wyjazdy zagraniczne mają to do siebie, że nie tylko nie znamy topografii miasta lub okolicy, w której przebywamy, ale również możemy mieć problem z porozumieniem się z mieszkańcami w ich ojczystym języku, bo choć angielski jest powszechny, to nie oznacza, że każdy człowiek na świecie go zna. Niekiedy pojawia się konieczność pobrania gotówki, a w zasięgu wzroku nie widać żadnego bankomatu, z którego moglibyśmy to zrobić. Funkcję bankomatu bez większych problemów może przejąć sklep udostępniający swoim klientom usługę cash back.

Cash back – co to takiego?

Cash back to usługa finansowa oferowana przez banki, dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać pieniądze w sklepie podczas dokonywania zakupów. Nie ma potrzeby szukania bankomatu i stania w dodatkowej kolejce, co w miejscowościach turystycznych jest nagminne, ponieważ pieniądze możemy wybrać z konta podczas robienia zakupów w jednym ze sklepów udostępniających taką usługę.

W jakich sklepach można skorzystać z usługi cash back?

Gotówkę można wybrać w każdym sklepie przyjmującym płatności kartą, jeśli znajdziemy oznaczenia Visa Cash Back lub MasterCard Cash Back. W ten sposób możemy jednorazowo pobrać niewielką kwotę (w Polsce jest to maksymalnie 200 zł), ale w nagłych przypadkach są to kwoty zapewniające wystarczającą ilość gotówki na pokrycie pilnych potrzeb.

Zalety cash backu

Oprócz podstawowej zalety cash backu, jaką jest prostota oraz możliwość skorzystania z usługi podczas codziennych zakupów, jest niski koszt pobrania gotówki. Usługa ta jest tańsza nawet od wypłat z wielu bankomatów, ponieważ nie wszystkie banki oferują możliwość darmowego korzystania ze wszystkich bankomatów, a w niektórych przypadkach opłata dochodzi nawet do 5 zł. Większość banków nie nalicza żadnej prowizji za skorzystanie z usługi cash back, a nawet jeśli taka prowizja istnieje, to rzadko kiedy przekracza ona 1 zł. Niski koszt takiej usługi wiąże się z traktowaniem jej jako operacji gotówkowej.

 W większości przypadków banki nie będą naliczały dodatkowej prowizji tylko dlatego, że korzystamy z usługi cash back za granicą, a więc jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na szukanie bankomatu oraz okazja do oszczędności, ponieważ bankomaty za granicą mogą być często dużo droższe niż w Polsce, chyba że posiadamy specjalne konto, które zapewnia nam tanie bądź darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Niestety konta takie nie są powszechne dlatego cash back wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dla osób wyjeżdżających na zagraniczne wczasy.

Renata Grochowska