Sklep zamiast bankomatu za granicą

2014-07-08 13:03:51

Gdy zabraknie gotówki, przebywając na wakacjach w kraju lub za granicą, z łatwością możemy skorzystać z usługi cash back w jednym z sklepów, które przecież łatwiej odnaleźć w obcym mieście niż bankomat.

Wyjazdy zagraniczne mają to do siebie, że nie tylko nie znamy topografii miasta lub okolicy, w której przebywamy, ale również możemy mieć problem z porozumieniem się z mieszkańcami w ich ojczystym języku, bo choć angielski jest powszechny, to nie oznacza, że każdy człowiek na świecie go zna. Niekiedy pojawia się konieczność pobrania gotówki, a w zasięgu wzroku nie widać żadnego bankomatu, z którego moglibyśmy to zrobić. Funkcję bankomatu bez większych problemów może przejąć sklep udostępniający swoim klientom usługę cash back.

Cash back – co to takiego?

Cash back to usługa finansowa oferowana przez banki, dzięki której posiadacz karty płatniczej może pobrać pieniądze w sklepie podczas dokonywania zakupów. Nie ma potrzeby szukania bankomatu i stania w dodatkowej kolejce, co w miejscowościach turystycznych jest nagminne, ponieważ pieniądze możemy wybrać z konta podczas robienia zakupów w jednym ze sklepów udostępniających taką usługę.

W jakich sklepach można skorzystać z usługi cash back?

Gotówkę można wybrać w każdym sklepie przyjmującym płatności kartą, jeśli znajdziemy oznaczenia Visa Cash Back lub MasterCard Cash Back. W ten sposób możemy jednorazowo pobrać niewielką kwotę (w Polsce jest to maksymalnie 200 zł), ale w nagłych przypadkach są to kwoty zapewniające wystarczającą ilość gotówki na pokrycie pilnych potrzeb.

Zalety cash backu

Oprócz podstawowej zalety cash backu, jaką jest prostota oraz możliwość skorzystania z usługi podczas codziennych zakupów, jest niski koszt pobrania gotówki. Usługa ta jest tańsza nawet od wypłat z wielu bankomatów, ponieważ nie wszystkie banki oferują możliwość darmowego korzystania ze wszystkich bankomatów, a w niektórych przypadkach opłata dochodzi nawet do 5 zł. Większość banków nie nalicza żadnej prowizji za skorzystanie z usługi cash back, a nawet jeśli taka prowizja istnieje, to rzadko kiedy przekracza ona 1 zł. Niski koszt takiej usługi wiąże się z traktowaniem jej jako operacji gotówkowej.

 W większości przypadków banki nie będą naliczały dodatkowej prowizji tylko dlatego, że korzystamy z usługi cash back za granicą, a więc jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na szukanie bankomatu oraz okazja do oszczędności, ponieważ bankomaty za granicą mogą być często dużo droższe niż w Polsce, chyba że posiadamy specjalne konto, które zapewnia nam tanie bądź darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Niestety konta takie nie są powszechne dlatego cash back wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dla osób wyjeżdżających na zagraniczne wczasy.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam