Przelewy ekspresowe biją rekordy popularności

2014-08-07 11:12:41

System natychmiastowych przelewów BlueCash stopniowo zdobywa zaufanie Polaków. Już w tym roku z możliwości wykonania natychmiastowego przelewu skorzystało ponad 600 tys. osób. Warto zauważyć, że jeszcze nie wszystkie banki korzystają z tego systemu, co wskazuje na to, że w niedługiej przyszłości liczba osób korzystających z przelewów ekspresowych będzie rosnąć.  

W 2012 roku spółka BlueMedia uzyskała wydaną przez Prezesa NBP zgodę na stworzenie i wdrożenie na rynku usług bankowych systemu przelewów natychmiatowych. Był to pierwszy tego typu system wprowadzony w Polsce. Na początku jego istnienia wdrożyły go u siebie jedynie 4 banki:

  • Alior Sync
  • mBank
  • Multibank
  • Podkarpacki Bank Spółdzielczy

Mimo wszystko wraz z rozwojem usługi do systemu przystępowały kolejne instytucje, umożliwiając swoim klientom wykonywanie ekspresowych przelewów za pomocą systemu stworzonego przez spółkę BlueMedia. Obecnie liczba banków współpracujących ze spółką w tym zakresie rozszerzona została do 25 i z pewnością będzie rosnąć - tym bardziej, że liczba banków do których można wykonać przelewy za pomocą systemu BlueCash podwoiła się.

Dotychczas za pomocą systemu przygotowanego przez spółkę BlueMedia wykonano ponad 5 mln przelewów, a średni czas wykonania transakcji wynosi zaledwie kilka do kilkunastu sekund. Warto zaznaczyć, że o możliwości skorzystania z takiego ekspresowego przelewu nie wiedzą nawet wszyscy klienci banków, które od poczatku nawiązały wspópracę z firmą BlueMedia.

Jak każda nowinka na rynku również przelewy oferowane przez BlueCash mogły u wielu klientów budzić  wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa transakcji procesowanych przez firmę nie będącą bankiem. Pomimo wątpliwości warto zaznaczyć, że współpracę z firmą BlueMedia nawiązało wiele znaczących banków, które z pewnością nie pozwoliłyby sobie na promowanie własną marką rozwiązań nie do końca sprawdzonych.

Kolejnym gwarantem bezpieczeństwa całego systemu jest fakt, iż jako pierwszy został zaakceptowany przez Prezesa NBP, choć z pewnością nie była do jedyna opcja analizowana w zbliżonym czasie przez NBP i banki. Prognostykiem sukcesu tego systemu jest fakt, że wypełnia on lukę, jaka z pewnością istnieje na rynku, a jest nią realizacja natychmiastowych przelewów pomiędzy bankami. Krajowa Izba Rozliczeniowa, która rozlicza przelewy międzybankowe, nie pracuje w nocy i weekendy. I raczej nie zapowiada się, by miało się to zmienić, dlatego BlueCash daje nowe możliwości klientom banków. 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam