Polacy wciąż boją się e-kantorów

2014-07-08 10:10:29

Pomimo dynamicznego rozwoju rynku e-kantorów Polacy wciąż obawiają się dokonywania transakcji walutowych za pośrednictwem Internetu, wybierając tradycyjne metody, takie jak zwykłe kantory lub banki.

Poważne zmiany kursów franka szwajcarskiego, godzące w interesy wielu kredytobiorców, dały podwaliny dla rozwoju nowego rynku w Polsce, jakim są e-kantory, umożliwiające wymianę walut dużo niższym kosztem niż w tradycyjnym kantorze, a tym bardziej banku, który jest najdroższym dostępnym sposobem na wymianę waluty.

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie firmy Currency One, będącej operatorem serwisów do wymiany walut Internetowykantor.pl oraz Walutomat.pl., wynika, że 95 proc. Polaków nie skorzystało dotychczas z możliwości, jakie dają e-kantory. Pomimo tego rynek dynamicznie się rozwija i jak wskazuje to badanie, ma przed sobą szansę na efektywny rozkwit, o ile usługodawcy dotrą do milionów Polaków z rzetelnymi informacjami na temat wymiany walut online.

Przed firmami prowadzącymi serwisy do wymiany walut stoi poważne zadanie, jakim jest edukacja potencjalnych klientów na temat tego, że korzystając z usług tradycyjnych kantorów oraz banków, wciąż przepłacają. Oszczędności, jakie można uzyskać korzystając z e-kantorów, to dla osoby, która spłaca kredyt w walucie obcej, nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Kwota ta wydaje się niewielka, ale gdy pomnożymy ją przez 12 miesięcy, a następnie przez liczbę lat, przez jaką zamierzamy spłacać kredyt, to wówczas oszczędności, które może wygenerować korzystanie z kantorów internetowych, okazują się znaczące. Pomimo wielu argumentów przemawiających za taką formą wymiany walut przed tym firmami działającymi na tym rynku jeszcze dużo pracy do wykonania.
 

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam