Polacy oblewają test z wiedzy o kredytach

2014-08-05 09:50:23

Niemal połowa Polaków spłaca obecnie jakiś rodzaj zadłużenia wobec instytucji finansowych, takich jak banki oraz SKOK-i. Pomimo znacznego rozpowszechnienia kredytów i pożyczek, znaczna część osób poddanych badaniu MillwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym wykazała się niewielką wiedzą na temat finansów osobistych oraz zrozumienia ofert banków. 

Stopniowe zwiększanie świadomości finansowej wśród Polaków, wspomagane coraz łatwiejszym dostępem do wiedzy na temat finansów osobistych dostarczanej przez opiniotwórcze portale oraz blogi finansowe okazało się niewystarczające. Wciąż znaczna większość osób korzystających z oferty banków ma mgliste pojęcie na temat podstawowych zagadnień związanych z finansami osobistymi.

Najpowszechniejszymi rodzajami zobowiązań kredytowych są debety oraz limity w koncie osobistym, ponieważ są łatwo dostępne i wiele banków oferuje je już podczas zakładania przez klienta ROR-u. Podobna ilość respondentów badania wskazała karty kredytowe. Z limitów oraz kart kredytowych korzysta niemal 20 proc. badanych, którzy potwierdzili fakt posiadania zobowiązania w banku lub SKOK-u. Na kolejnych miejscach znajdują się pożyczki gotówkowe oraz kredyty mieszkaniowe, które spłaca obecnie niemal co dziesiąty klient banku posiadający zobowiązania finansowe wobec instytucji finansowej. Zdecydowanie mniej respondentów wskazało kredyty samochodowe oraz pożyczki w firmach pożyczkowych.

Pomimo znacznej powszechności korzystania z produktów kredytowych Polacy wciąż nie potrafią dokładnie wyjaśnić, czym jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), które dokładnie zdefiniować potrafi zaledwie 8 proc. osób biorących udział w badaniu.

Podobne trudności sprawiały pytania na temat procesu kredytowego oraz próby uzyskania od respondentów odpowiedzi na pytania:

  1. Czym jest scoring możliwości kredytowych?
  2. Czym jest upadłość konsumencka?
  3. Czym jest historia kredytowa konsumenta?

Na powyższe pytania większość badanych wskazało, że zna te pojęcia głównie ze słyszenia. Należy również zauważyć, że konstrukcja pytań zadawanych w pytaniu mogła sprawić, iż i tak wyniki były zawyżone, ponieważ respondenci nie musieli udzielać pełnych odpowiedzi, a jedynie wskazać jedną z możliwości:

  1. Znam dobrze i wiem co to oznacza.
  2. Znam ze słyszenia.
  3. Nie znam w ogóle.

Dla wszystkich niezorientowanych w tematyce finansów pozostaje tylko jedna rada - zacząć zgłębiać tematykę kredytów i pożyczek przed ich zaciągnięciem.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam