Od czego zależy wysokość odszkodowania z AC?

2014-08-08 08:12:16

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i... dość kosztowne. Wysokość składki ubezpieczeniowej w przypadku poszczególnych ubezpieczonych może się drastycznie różnić. Od czego więc zależy cena autocasco?

Właściciele pojazdów zwykle decydują się na dwa podstawowe typy ubezpieczeń. Jednym jest OC - i tutaj w zasadzie mówienie o wyborze jest pewnym nadużyciem. Jest ono obowiązkowe, więc jeśli wybór w ogóle istnieje, to tylko w kwestii tego, gdzie taką polisę kupimy. Drugim ubezpieczeniem jest AC, czyli znane autocasco. Ten typ ubezpieczenia chroni właściciela pojazdów w razie stłuczki lub wypadku.

Najważniejsze z perspektywy osoby decydującej się na zakup takiego ubezpieczenia jest oczywiście wybranie najbardziej optymalnej oferty. Wybór propozycji na rynku jest bogaty i może nastręczyć z tej racji dość dużo trudności, ale nie ma się co nimi zbytnio przejmować zawsze przecież znajdziemy coś wartościowego dla siebie. Dobre AC to oczywiście takie AC, które zapewni nam odpowiednie odszkodowanie w razie szkody lub wypadku. Choć pod tym względem ubezpieczenia bardzo się różnią, to istnieje kilka ogólnych zasad według których oblicza się i wypłaca odszkodowania.

W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkód: szkody całkowite i częściowe.

Szkoda całkowita występuje wtedy, kiedy pojazd jest już tak zniszczony, że nie nadaje się w ogóle do naprawy. W takich sytuacjach można ocenić ją na 100 proc. Trzeba jednak pamiętać, że szkoda całkowita to nie tylko 100 proc. zniszczenia. Do tej kategorii zostają zaliczone także sytuacje gdy koszty naprawy przekraczają około 70 proc. wartości pojazdu w dniu wypadku lub szkody. Jeśli przytrafi nam się szkoda całkowita, to otrzymujemy całą sumę ubezpieczenia, a co za tym idzie nasze ubezpieczenie wygasa.

Ze szkodą częściową mamy do czynienia wtedy, gdy naprawa nie przekracza 70 proc. wartości rynkowej pojazdu. W takiej sytuacji nasz ubezpieczyciel wypłaci nam tylko taką sumę, która będzie potrzebna do realizacji naprawa. Oczywiście polisa po tym nam nie wygaśnie, tylko pula odszkodowania się zmniejszy.

Przy odszkodowaniach AC zdarzają się często obniżki. Są one skutkiem nie spełniania przepisów przez właściciela. Obniżki mogą mieć charakter częściowy i całkowity. Mogą to być np. przekroczenia prędkości, nieprzestrzeganie przepisów, brakuje mu aktualnego przeglądu technicznego czy zapisy o udziale własnym. Warto o tym wiedzieć, bo ma to wpływ na jakie odszkodowanie możemy w rezultacie liczyć.

Renata Grochowska