Jak porównywać oferty ubezpieczeń samochodowych

2014-07-31 18:01:31

Aby wybrać najlepsze (co nie zawsze oznacza - najtańsze) ubezpieczenie komunikacyjne, trzeba nieco się natrudzić i porównywać oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Na co wówczas zwracać uwagę?

Ubezpieczenia samochodowe to produkty bardzo różnorodne. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka i na pewno nie będziemy mieć problemu z wyborem właściwego rozwiązania dla nas. Możemy nawet mieć tzw. kłopoty bogactwa wyboru.Ilość propozycji momże jednak czasami wręcz przytłaczać.

Jeśli decydujemy się na kupno polisy OC lub AC, to niezbędne jest wzięcie pod uwagę kilku bardzo istotnych czynników. Warto pamiętać, że wszystkie one są zrelatywizowane do tego jaki samochód posiadamy. Nie ma sensu sprawdza ofert polis AC czy OC bez podawania marki naszego auta i rocznika. Trzeba też pamiętać, że informacje znalezione w sieci częstokroć mogą nie być tożsame z propozycjami jakie otrzymamy u ubezpieczyciela.

Porównując oferty, w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na wysokość składki. Jeśli już podaliśmy dane naszego auta i informacje o nas, to możemy wysokość składki sensownie porównać. Oczywiście w pierwszym rzędzie stawiamy na najniższe składki. W tym miejscu zalecana jest jednak duża ostrożność. Nie należy myśleć tylko o wysokości składki, bo niska składka może być równoznaczna z małym zakresem ochrony. To właśnie te dwa parametry powinny nas prowadzić przy wyborze odpowiedniej oferty. Zakres ochrony może mieć np. wiele ograniczeń odpowiedzialności. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Podczas porównywania warto zwrócić również uwagę na to, czy nasz ubezpieczyciel honoruje zniżki wynikające z ostatniej posiadanej przez nas polisy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które pozwala nam na spore oszczędności. Aby dowiedzieć się tego, trzeba złożyć do nowego ubezpieczyciela zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, a także prawo jazdy, dowód rejestracyjny plus informację o aktualnych badaniach technicznych, umowę kupna-sprzedaży oraz dowód osobisty.

Porównywanie ofert ubezpieczeń samochodowych nie jest zajęciem bardzo wymagającym. Możemy zawsze skorzystać z pomocy internetowej porównywarki, np. Comperia.pl, albo po prostu wyselekcjonować określone towarzystwa, aby ograniczać nasze pole wyboru. Rozwiązań jest sporo, ale jak to zwykle bywa zawsze trzeba kierować się głosem rozsądku i chłodną kalkulacją.

Tomasz Słupczyński