Etapy likwidacji szkody z ubezpieczenia AC

2014-08-22 17:30:55

Likwidacja szkody z ubezpieczenia AC przebiega według określonych etapów. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie czasu i przejść przez procedurę jak najszybciej, warto wiedzieć, co będzie przez ubezpieczyciela wymagane.

Polisa AC (autocasco) to ubezpieczenie mające na celu efektywną ochronę naszego samochodu na drodze. Jest to polisa nieobowiązkowa, ale spora część kierowców się na nią decyduje. Autocasco zapewnia ochronę w takich sytuacjach jak wypadki, kradzież, a także różnego rodzaju uszkodzenia pojazdów.

Jeśli wystąpiła szkoda, to należy postępować według określonych zasad. Działanie w zgodzie z nimi pozwoli nam na maksymalne przyspieszenie procesu jej likwidacji.

Wszystko zaczyna się oczywiście od zgłoszenia szkody. Szkodę AC możemy zgłosić w zakładzie ubezpieczeniowym albo mailowo, albo telefonicznie. Istnieje także opcja zgłoszenia faksem lub wysłania listu pocztą. Wydaje się, że najsprawniejszym rozwiązaniem jest telefoniczne zgłoszenie. Jeśli jednak chcemy zrobić to szybko, to trzeba nam zawczasu przygotować zestaw odpowiednich informacji. Potrzebne nam będą takie informacje jak numer polisy, dane teleadresowe osoby kierującej pojazdem w momencie zdarzenia, a także dane osoby, która brała udział w całym zdarzeniu. Niezbędne będą również dane zgłaszającego szkodę oraz numer konta do odbioru odszkodowania. Jeśli zdarzenie zaangażowało więcej osób niż samego właściciela pojazdu, to konieczne będzie także wypełnione na miejscu zdarzenia wspólnego oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Do tego dochodzi oczywiście dokładny opis okoliczności całej sytuacji. Jeżeli na miejscu zjawiła się policja, to także jej dane teleadresowe będą potrzebne.

Po przekazaniu tych informacji otrzymamy informację, że w niedługim czasie skontaktuje się z nami rzeczoznawca, który na miejscu wyceni szkodę. Trzeba pamiętać, że rzeczoznawca również poprosi nas o przedstawienie wyżej wspomnianych informacji i niezbędnych dokumentów (dowód rejestracyjny, prawo jazdy etc.).

Po jego wizycie informacja zostanie przekazana do zakładu ubezpieczeniowego. Na miejscu wyceniony zostanie koszt szkody. Informacja o tym zostanie przekazana następnie właścicielowi polisy wraz z pieniędzmi na konto. Tak przebiega procedura w przypadku rozliczenia gotówkowego, kiedy my sami załatwiamy naprawę auta w warsztacie. Możemy również wybrać rozliczenie bezgotówkowe. Wtedy to ubezpieczyciel załatwi za nas sprawy z warsztatem.

Czas trwania likwidacji szkody AC zależy od rodzaju uszkodzenia. Może on trwać tylko 3 dni jak również dni 30.

Ilona Maciejuk