Odzyskaj część składki ubezpieczeniowej po sprzedaży mieszkania

2014-07-14 09:45:19

Niewielu właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie sprawy z tego, że po sprzedaży mieszkania mogą odzyskać część zapłaconej składki ubezpieczeniowej. Formalności przy tym niewiele, a oszczędność widoczna.

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z najbardziej efektywnych sposobów ochrony naszego dobytku. Wybór ubezpieczeń mieszkaniowych jest na rynku przebogaty i naprawdę jest w czym przebierać. Zakłady ubezpieczeniowe mają dla nas bardzo różne rozwiązania w zakresie polis i z pewnością warto im się dokładniej przyjrzeć.

Jeśli decydujemy się na zakup ubezpieczenia nieruchomości, a argumentów za podjęciem takiego kroku jest bardzo dużo, to trzeba pamiętać o tym, że na wstępie należy zwrócić uwagę na dwa aspekty: zakres ochrony i cenę. Polisy mieszkaniowe mogą się znacznie różnić zakresem ochrony. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Oczywiście im większa ochrona, tym większy koszt ubezpieczenia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że na jego cenę wpływa nie tylko zakres ochrony, ale także takie parametry jak lokalizacja, typ zabudowy czy wiek budynku. Osoby, które przymierzają się do zakupu polisy mieszkaniowej winny także pamiętać o tym, że jej dokładną cenę poznamy dopiero po symulacji w określonym zakładzie ubezpieczeniowym.

Czasami w życiu zdarza się tak, że nasze mieszkanie jest ubezpieczone dobrą polisą, ale z różnych powodów chcemy je sprzedać. Oczywiście polisa ma określony termin ważności, a sprzedaż nastąpi przed upływem tego terminu. Czy w takiej sytuacji jako sprzedający może odzyskać nadpłaconą składkę?

Odpowiedź jest twierdząca. Praktycznie u każdego ubezpieczyciela spotkamy się właśnie z takimi zasadami działania. Jeśli mieszkanie zostanie sprzedane przed końcem trwania umowy polisy, to przysługuje nam zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony. W jakim terminie są wypłacane pieniądze? Ustawowo jest to 30 dni od otrzymania wniosku o zwrot składki. Jednocześnie trzeba pamiętać, że może ustalić samemu inny termin i zawrzeć go w umowie ubezpieczeniowej za zgodą obu stron.

Krótko mówiąc, jako właściciele mieszkania mamy możliwość odzyskania składki i warto z tej sposobności skorzystać. Nie wiąże się to ze skomplikowanymi procedurami. Wystarczy standardowy wniosek, którego wzór znajdziemy u ubezpieczyciela. Wszystko możemy załatwić w krótkim czasie w oddziale zakładu ubezpieczeniowego.

Ilona Maciejuk