Zagwarantuj dziecku bezpieczną podróż samochodem

2014-07-08 12:21:40

Podczas podróży samochodem z dzieckiem rodzic przede wszystkim powinien zatroszczyć się o bezpieczeństwo pasażerów.

Podróżowanie z małym dzieckiem - nieważne czy na duże, czy małe dystanse - wymaga od rodziców odpowiedniej wiedzy i poczynienia przygotowań. Bez tego możemy niechcący narazić naszą pociechę na niebezpieczeństwo. Małe dzieci w pierwszej kolejności nie powinny podróżować samochodem bez fotelika lub odpowiedniego nosidełka. Zapinanie 4-latków zwykłymi pasami samochodowymi jest wyrazem nieodpowiedzialności dorosłych i może doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała u dziecka w razie wypadku.

W podróży z dzieckiem najważniejszy jest odpowiednio dobrany fotelik. Musi to być urządzenie, które będzie rozmiarowo i wagowo dostosowane do wieku naszego dziecka. Jeśli kupimy zbyt duży fotelik, to nasza pociecha w nim nie tylko się zapadnie, a więc będzie jej niewygodnie, ale także nie będzie tam bezpieczna. Rozmiar siedziska ma duże znaczenie, ponieważ pozwala na odpowiednie zapięcie dziecka. Dzięki temu dzieci są realnie bezpieczne w razie wypadku. Zbyt duży fotelik będzie oznaczał zaś, że pasy bezpieczeństwa są zbyt luźne i nie spełniają swojej roli. To zaś może źle się skończyć. Zbyt mały fotelik z kolei może sprawić ogromny dyskomfort dziecku.

Krótko mówiąc, zanim rozpoczniemy podróż, należy zakupić profesjonalny, wykonany z wysokiej jakości materiału fotelik o odpowiednio wzmocnionych pasach. Najlepiej zabrać ze sobą dziecko, tak aby móc dopasować w sklepie fotelik idealnie do wagi i wzrostu dziecka. Przy montażu fotelika nie należy stosować metody chałupniczej, tylko postępować zgodnie z instrukcją. Wtedy mamy pewność, że nie popsujemy urządzenia.

Podczas jazdy rodzic winien zadbać nie tylko o prawidłowe zapięcie pasów. Do jego obowiązków należy regularne sprawdzanie, czy dziecko nie przekręciło się w foteliku lub czy nie odpięło pasów. Ma to duże znaczenie, bo może nam się wydawać, że dziecko jest chronione, a w praktyce tak nie będzie. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko jechało na przednim siedzeniu, to trzeba pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej, bo stanowi ona dla niego duże zagrożenie.

Troska o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie powinna polegać także na sprawdzaniu, czy nie bawi się ono małymi przedmiotami. W trakcie gwałtownego hamowania może przecież taki przedmiot połknąć.

Reasumując, odpowiednio dobrany i odpowiednio zamontowany fotelik plus ostrożność i regularne sprawdzanie, czy dziecko jest usadowione prawidłowo, to najlepsze sposoby, aby zapewnić mu bezpieczną podróż.

Ilona Maciejuk