Co daje ubezpieczenie domu w budowie?

2014-07-08 14:09:39

Ubezpieczenia mogą chronić nie tylko istniejące już nieruchomości. Warto pomyśleć o odpowiedniej polisie już podczas rozpoczęcia budowy własnego domu.

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu. Wiadomo jednak, że droga do tego chlubnego celu jest dość długa. Wiąże się ona z dużymi wydatkami, a także z szeregiem prac budowlanych i wykończeniowych. Budowanie domu wymaga także ogromnego zaangażowania energii własnej i po prostu doglądania każdego szczegółu postępu prac. Można powiedzieć, że jest to czynność w 100 proc. absorbująca uwagę przyszłego właściciela nieruchomości. Najczęściej jednak nie udaje się skończyć wszystkich zadań w ciągu jednego roku, gdyż wymagałoby to bardzo dużych nakładów finansowych w jednym momencie, a także zaangażowania i skoordynowania pracy wielu specjalistów.

Zwykle budowa domu trwa dwa lub trzy lata. Czas trwania jest oczywiście uzależniony od naszej płynności finansowej, a także od czasu specjalistów. Skoro budowa domu oznacza tak duże inwestycje finansowe i czasowe, to może warto pomyśleć o ubezpieczeniu jeszcze niewykończonego domu? Jest to opcja, którą z pewnością warto rozważyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą pod tym względem naprzeciw potrzebom klientów, proponując im właśnie tego typu rozwiązania. Przed czym dokładnie jednak będzie nas chronić taka polisa ubezpieczeniowa?

Polisy chroniące dom w budowie służą do zapewniania ochrony przed uszkodzeniami konstrukcji materiałowej budynku. Ochrona obejmuje przede wszystkim zdarzenia losowe. Wśród nich znajdziemy ogień, zalanie, huragan grad oraz powódź. Oprócz samej konstrukcji materiałowej budynku ochroną objęte zostaną materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne związane bezpośrednio z budową domu, które znajdują się na działce. Jednym słowem polisa domu w budowie chronić nas będzie również przed kradzieżą materiałów.

Biorąc pod uwagę długość trwania budów, do której odnieśliśmy się już wcześniej, pomysł z polisą na dom w budowie wydaje się być bardzo sensowny. Ma to zwłaszcza duże znaczenie, gdy kupiliśmy dużo materiałów budowlanych i składujemy je na posesji obok domu. Taka polisa może je najefektywniej ochronić.

Reasumując, ubezpieczenie domu w budowie daje nam całkiem sporą ochronę. Oczywiście oferty różnych zakładów ubezpieczeniowych mogą się tutaj różnić w szczegółach, ale ogólnie takie produkty zapewniają ochronę przed zdarzeniami losowymi i kradzieżą materiałów. Jeśli budujemy dom, to nie warto zwlekać, tylko trzeba czym prędzej kupić taką polisę.

Renata Grochowska