Obowiązki sprzedającego samochód

2014-07-16 15:09:22

Sprzedaż samochodu to nie tylko zysk i radość z pozbycia się niechcianego auta, ale też konieczność dopełnienia wielu obowiązków formalnych względem organów państwowych oraz banków - jeśli samochód został nabyty wcześniej na kredyt - i ubezpieczyciela.

Sprzedaż używanego auta wiąże się z wieloma obowiązkami i nie jest rzeczą, którą można zrobić ot tak, w krótkim czasie. Jeśli sprzedajemy auto samemu, bez udziału komisu, to wszystko musimy załatwić sami. Pierwszą kwestią jest oczywiście wyliczenie ceny auta. Tutaj trzeba pamiętać o tym, aby proponować ceny, które są rzeczywiste i rynkowe. Wielu właścicieli samochodów zawyża cenę, nie zdając sobie sprawy z tego, jak szybko spada wartość auta.

Oprócz ceny podczas sprzedaży pojazdu trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy dotrzeć do ewentualnego klienta. Wiadomo, że jeśli jest nim ktoś znajomy, to problemu nie będzie. Osoby, które nie mają jeszcze ustalonego nabywcy, posiadają kilka opcji wyboru. Dobrym pomysłem jest przede wszystkim wystawienie ogłoszenia o sprzedaży w Internecie. Trzeba pamiętać o zrobieniu dobrych zdjęć samochodu, stworzeniu odpowiedniego opisu i umieszczeniu wszystkich informacji w serwisie, gdzie jest duże prawdopodobieństwo znalezienia zainteresowanej osoby.

Jeśli już znajdziemy kupca na samochód, który zaakceptuje nasze warunki cenowe i nie będzie miał żadnych obiekcji co do stanu technicznego samego auta, to trzeba pamiętać o kwestii związanej z ubezpieczeniem OC. Sprzedając samochód, nie obejdzie się bez przekazania dokumentów, które potwierdzają, że nabyliśmy polisę OC. Bez tych dokumentów nowy właściciel nie będzie mógł legalnie jeździć po polskich drogach.

Dodatkowym obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie o sprzedaży pojazdu swojego ubezpieczyciela. Możemy to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia transakcji. Warto pamiętać, że dwa tygodnie to maksymalny termin, którego nie wolno nam przekroczyć. Oprócz przekazania ubezpieczycielowi informacji o tym, że sprzedaliśmy auto, należy przekazać mu dane osobowe nabywcy. Z chwilą nabycia auta to on stał się stroną umowy polisy OC. Jeśli przekroczymy termin 14 dni, to może nas dopaść konieczność zapłacenia kary ubezpieczycielowi, o czym warto pamiętać.

Lista obowiązków stojących przed sprzedającym jest, jak widać, całkiem długa, a kwestia związana z przekazaniem polisy OC i poinformowaniem naszego ubezpieczyciela należy do najważniejszych elementów całej układanki.

Tomasz Słupczyński