Polacy wolą zabierać na urlop gotówkę

2014-07-18 10:21:43

Jak wynika z przeprowadzonego badania nawyków płatniczych Polaków na urlopie, Polacy wciąż przywiązani są do gotówki na wakacjach. Z bankomatów na wczasach korzysta aż 81 proc. urlopowiczów.

W maju 2014 roku przeprowadzone zostały badania nawyków płatniczych Polaków, którzy wybierają się na wakacje krajowe. Badania przeprowadził TNS Polska na zlecenie Euronetu.

Wyniki badań ujawniły interesujące fakty. Okazuje się, że aż 70 proc. badanych miało problemy z płaceniem kartą w polskich ośrodkach turystycznych. Potwierdzeniem dla tych danych jest odpowiedź ankietowanych na inne pytanie. Aż 81 proc. respondentów potwierdziło, że podczas urlopu bardzo często korzysta z bankomatów. Bankomaty są znacznie popularniejsze od lokalnych oddziałów banków. 72 proc. badanych wybiera właśnie je zamiast wizyty w oddziale. Między urlopowiczami da się wyróżnić różne sposoby działania. Jedni zaopatrują się w gotówkę przed wyjazdem, inni z kolei zaopatrują się w nią już na miejscu i po prostu chodzą do bankomatów w kurorcie.

Urlopowicze gotówką najczęściej płacą za usługi gastronomiczne. Robi tak 55 proc. badanych osób. 46 proc. z nich ok

dokonuje zakupów gotówką w sklepach. Kolejne kategorie wydatków to płatności za noclegi (24 proc.) a także bilety do atrakcji turystycznych (15 proc. respondentów). Gotówka jest rzadko używana do kupowania pamiątek, czy płacenia za rozrywkę i przyjemności. Co interesujące, najrzadziej gotówką respondenci płacą za paliwo.

Badanie pokazało również, ile średnio Polacy zabierają ze sobą gotówki. Wśród ankietowanych największy odsetek stanowią Ci, którzy w podróż biorą 500-1000 zł w gotówce. Trzy dni urlopu to średnio 500 zł w kieszeni. Jeśli Polki wyjeżdżają na tydzień, to biorą ze sobą 1300 zł, a na 2 tygodnie ponad 1700 zł.

Fakt, że ankietowani mają często problem z płatnościami kartą w kurortach, sprawia, iż właśnie tam przydałoby się więcej bankomatów. Tę potrzebę bardzo dobrze rozumie sieć Euronet, która w tym roku po raz kolejny zamierza zainstalować w polskich wakacyjnych kurortach dodatkowe bankomaty sezonowe. Będą one dostępne dla turystów do połowy września. W dodatkowe bankomaty Euronet zaopatrzy praktycznie każdą nadmorską miejscowość, a także miejscowości na Mazurach. Łącznie będzie to prawie 50 bankomatów sezonowych.

Badanie TNS Polska przeprowadzono na próbie 400 osób metodą wywiadów telefonicznych (CATI). Udział w nim wzięły osoby pełnoletnie z miast powyżej 200 tys. mieszkańców.

Tomasz Słupczyński