Numer konta bankowego bez tajemnic

2014-07-16 16:30:45

Wpisując numer rachunku odbiorcy przelewu co chwilę sprawdzasz, czy wszystkie cyfry wpisane sa poprawnie? Nie musisz! Wystarczy tylko poznać kilka sekretów, jakie kryje 26-cyfrowy ciąg znaków identyfikujących konto adresata.

Każdy posiadacz konta bankowego zetknął się z tematyką samego numeru konta. To aż 26 cyfr, które bardzo trudno zapamiętać. W tym roku obowiązujący standard nazewnictwa rachunków bankowych skończył 10 lat. A dlaczego ciąg cyfr identyfikujących nasz ROR czy konto oszczędnościowe jest taki długi? I co dokładnie oznaczają poszczególne cyfry?

Wraz z 2004 banki skończyły obsługiwanie numerów rachunków bankowych krótszych niż 26-cyfrowe. Przed tą datą numery kont miały różne długości, a czasami zawierały też myślniki, ukośniki lub litery. Nowy system, choć jest zdecydowanie dłuższy, to oferuje szereg zalet. Jest prostszy, wygodniejszy i - co bardzo istotne - zgodny z międzynarodowymi standardami IBAN. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, ponieważ pozwala nam przeprowadzać bez problemu międzynarodowe transakcje. Jedynym wymogiem jest dopisanie przed numerem skrótu kraju. W przypadku Polski jest to PL.

Skoro wiemy już, co oznacza oznaczenie PL, to warto odkryć, dlaczego w numerze rachunku jest aż tyle cyfr. Te podzielone są na grupy. Każda z tych grup oznacza coś innego. Pierwsze dwie cyfry z rachunku to liczba kontrolna. Jest ona generowana za pomocą algorytmu na podstawie układu reszty ciągu znaków i służy temu, aby wykrywać pomyłki w numerze. Kolejne osiem cyfr odnosi się do numeru rozliczeniowego jednostki banku. Pierwsze trzy albo cztery cyfry identyfikują bank, w którym mamy konto. Pozostałe trzy bądź cztery odnoszą się do oddziału lub filii danej instytucji, w której nasze konto zostało założone. Ostatnia cyfra w tym ciągu ma charakter kontrolny.

Teraz przejdziemy to ostatnich 16 cyfr. Czy mogłoby być ich mniej? Z perspektywy banków tak długi ciąg znaków jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Postać tej części rachunku nadaje sam bank. Co istotne, zawiera ona zarówno cyfry kontrolne, jak i ciągi, które odnoszą się do rodzaju konta, jakie posiadamy, usługi, którą bank oferuje w ramach danego konta, i wielu innych danych dotyczących samego klienta. Rozwiązanie z 16 cyframi jest wygodne dlatego, że pozwala zaszyfrować wiele informacji na temat posiadacza rachunku. Z perspektywy banku jest to niezwykle korzystne, gdyż przyspiesza znacznie obsługę transakcyjną.

Tomasz Słupczyński