Kto najchętniej sięga po Zieloną Kartę?

2014-07-14 11:40:45

Jak pokazuje najnowszy raport Towarzystwa Ubezpieczeń Gothaer, z Zielonej Karty podczas zagranicznych podróży samochodami najczęściej korzystają właściciele Volkswagenów, Opli i Fordów.

Wybierając się za granicę samochodem, trzeba pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu. W 32 krajach możemy być spokojni o ochronę na drodze, ponieważ tam opiekę nad nami sprawuje nasz ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy polisę OC. Mamy tu na myśli przede wszystkim kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nasza polisa będzie tam zapewniała taką ochronę jak w Polsce. Niestety nie wszystkie kraje gwarantują taką ochronę. Osoby, które wybiorą się autem np. do Albanii czy Czarnogóry, nie będą mogły liczyć na swoją polisę OC. Co w takiej sytuacji muszą zrobić?

Jeśli zależy nam na ochronie w krajach, gdzie nie obowiązuje wcześniej wspomniane porozumienie, to należy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. Zielona Karta to dokument potwierdzający, że posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Taki dokument działa międzynarodowo. Z Zieloną Kartą możemy jeździć spokojnie po 13 krajach. Większość stanowią państwa europejskie, ale co ciekawe, Zieloną Kartę respektują także państwa spoza Europy, takie jak Turcja, Iran i Maroko.

Zdaniem Marka Dmytryka z Gothaer TU S.A. posiadanie Zielonej Karty jest po prostu opłacalne finansowo. Posiadacz takiego dokumentu zabezpiecza się przed koniecznością kupowania ubezpieczenia na miejscu. Nierzadko taka polisa nabywana za granicą jest droga. Dodatkowy atut Zielonej Karty to oczywiście akt, że za spowodowane przez nas kolizje nie zapłacimy z naszej kieszeni – koszty będą pokryte przez ubezpieczyciela.

Towarzystwo Ubezpieczeń Gothaer postanowiło przeprowadzić badanie na temat tego, kto decyduje się najczęściej na Zieloną Kartę. Po przeanalizowaniu bazy 4300 osób, które kupiły w Gothaer tę polisę w 2013 roku, okazało się, że najwięcej posiadaczy Zielonej Karty jeździ Volkswagenami. Autami tej marki jeździło 17,6 proc. wszystkich kierowców wziętych pod uwagę w badaniu. Drugie miejsce zajęli posiadacze Opli (9,9 proc.). Na ostatnim miejscu podium uplasowali się posiadacze Fordów i Audi. Te dwie marki stanowią odpowiednio 7,7 i 7,4 proc. całej przebadanej puli.

Jeśli chodzi o konkretne modele, to okazuje się, że z Zieloną Kartą najczęściej jeżdżą posiadacze VW Passatów. Co dziesiąte auto to właśnie Passat. Drugie miejsce zajął VW Gold (3,3 proc.) a trzecie Opel Astra (3,2 proc.). Wykonane badanie dobrze odzwierciedla preferencje motoryzacyjne Polaków i Polek.

Tomasz Słupczyński