Reklama
Artykuł

Kredyt hipoteczny na kilka lat? To może się opłacać
Kredyt hipoteczny to naczelny przykład zobowiązania długoterminowego. Nie zawsze jednak tak być musi. Kredyt mieszkaniowy równie dobrze można zaciągną na kilka lat, tylko czy będzie się to opłacać?
Starając się o kredyt hipoteczny, konsument zwykle myśli o zobowiązaniu na kilkadziesiąt lat. Nie dziwota, większość kredytów hipotecznych jest zaciągana na co najmniej 20 lat. To właśnie one są w świadomości konsumentów i bankowców synonimem zobowiązań długoterminowych. Czy istnieje jednak możliwość skrócenia spłaty kredytu? Czy kredyt hipoteczny można w ogóle skrócić? Jak wygląda opłacalność takiego zabiegu?
Jak pokazuje analiza aktualnych ofert bankowych, kredyt hipoteczny można zaciągnąć nawet na kilka lat. Taka operacja jest polecana w zasadzie w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to budowa własnego domu. Biorąc krótkoterminowy kredyt hipoteczny możemy go wykorzystać po to, aby sfinansować zakup działki. Następnie możemy śmiało skupić się na projekcie i przygotowaniu inwestycji. Kredyt hipoteczny może spokojnie spłacić w takiej sytuacji kolejnym kredytem budowlanym. Krótkoterminowy kredyt hipoteczny to też opcja dla tych, którzy planują przeprowadzkę. Gdy przechodzimy z jednego mieszkania do drugiego, a stare chcemy sprzedać. Z pomocą pożyczki na krótki termin uda nam się kupić nowe sprawniej, a później już sprzedać stare.
Osoby, które zainteresowaną są tego typu produktem, podczas analizy ofert rynkowych winny zwrócić uwagę na nieco inne parametry niż w standardowych kredytach długoterminowych. Najistotniejsza nie jest tu wysokość marży. O wiele bardziej przy bardzo krótkim okresie spłaty liczą się takie parametry jak prowizja i opłata, którą bank pobierze, gdy będziemy chcieli w całości spłacić kredyt przed terminem. Najlepiej pod względem tych parametrów w tej chwili wypada Bank Pocztowy i Credit Agricole. W ramach swoich ofert nie pobierają one ani prowizji za wcześniejszą spłatę, ani prowizji za udzielenie finansowania. Jeśli chodzi o warunki umowy, to na kolejnych miejscach plasują się takie instytucje jak BNP Paribas (zero prowizji, opłata w wysokości 1,5 proc. pobierana przez 3 lata), Alior Bank i Nordea Bank (oba mają prowizję na poziomie 2 proc. i opłatę przez 3 lata na poziomie 1,5 proc.
Podsumowując, kredyt hipoteczny na krótki termin może być dobrym rozwiązaniem. Nawet formalności, dodatkowe opłaty i prowizje nie powinny nas zniechęcić. Tym bardziej, że w porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego - ten hipoteczny pozwoli wydać na odsetki zdecydowanie mniej.