Kredyt hipoteczny na kilka lat? To może się opłacać

2014-07-16 10:42:23

Kredyt hipoteczny to naczelny przykład zobowiązania długoterminowego. Nie zawsze jednak tak być musi. Kredyt mieszkaniowy równie dobrze można zaciągną na kilka lat, tylko czy będzie się to opłacać?

Starając się o kredyt hipoteczny, konsument zwykle myśli o zobowiązaniu na kilkadziesiąt lat. Nie dziwota, większość kredytów hipotecznych jest zaciągana na co najmniej 20 lat. To właśnie one są w świadomości konsumentów i bankowców synonimem zobowiązań długoterminowych. Czy istnieje jednak możliwość skrócenia spłaty kredytu? Czy kredyt hipoteczny można w ogóle skrócić? Jak wygląda opłacalność takiego zabiegu?

Jak pokazuje analiza aktualnych ofert bankowych, kredyt hipoteczny można zaciągnąć nawet na kilka lat. Taka operacja jest polecana w zasadzie w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to budowa własnego domu. Biorąc krótkoterminowy kredyt hipoteczny możemy go wykorzystać po to, aby sfinansować zakup działki. Następnie możemy śmiało skupić się na projekcie i przygotowaniu inwestycji. Kredyt hipoteczny może spokojnie spłacić w takiej sytuacji kolejnym kredytem budowlanym. Krótkoterminowy kredyt hipoteczny to też opcja dla tych, którzy planują przeprowadzkę. Gdy przechodzimy z jednego mieszkania do drugiego, a stare chcemy sprzedać. Z pomocą pożyczki na krótki termin uda nam się kupić nowe sprawniej, a później już sprzedać stare.

Osoby, które zainteresowaną są tego typu produktem, podczas analizy ofert rynkowych winny zwrócić uwagę na nieco inne parametry niż w standardowych kredytach długoterminowych. Najistotniejsza nie jest tu wysokość marży. O wiele bardziej przy bardzo krótkim okresie spłaty liczą się takie parametry jak prowizja i opłata, którą bank pobierze, gdy będziemy chcieli w całości spłacić kredyt przed terminem.  Najlepiej pod względem tych parametrów w tej chwili wypada Bank Pocztowy i Credit Agricole. W ramach swoich ofert nie pobierają one ani prowizji za wcześniejszą spłatę, ani prowizji za udzielenie finansowania. Jeśli chodzi o warunki umowy, to na kolejnych miejscach plasują się takie instytucje jak BNP Paribas (zero prowizji, opłata w wysokości 1,5 proc. pobierana przez 3 lata), Alior Bank i Nordea Bank (oba mają prowizję na poziomie 2 proc. i opłatę przez 3 lata na poziomie 1,5 proc.  

Podsumowując, kredyt hipoteczny na krótki termin może być dobrym rozwiązaniem. Nawet formalności, dodatkowe opłaty i prowizje nie powinny nas zniechęcić. Tym bardziej, że w porównaniu do zwykłego kredytu gotówkowego - ten hipoteczny pozwoli wydać na odsetki zdecydowanie mniej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam