Dopasuj ratę kredytu hipotecznego do domowego budżetu

2014-06-30 14:18:39

Dopasowanie raty kredytu hipotecznego do możliwości domowego budżetu to jedno z najważniejszych zadań dla kredytobiorcy.

Konsumenci, którzy myślą o skorzystania z kredytu hipotecznego, powinni w pierwszej kolejności przeanalizować swoje wydatki i możliwości finansowe. Kredyt hipoteczny to bardzo specyficzny rodzaj należności finansowej. Przede wszystkim należy podkreślić, że ma on charakter długoterminowy. W efekcie z takim kredytem wiążemy się na długie lata. Raty stają się więc niejako stałą częścią naszego domowego budżetu. Można pokusić się o stwierdzenie, że trzeba się z tym nauczyć żyć, a do tego niezbędne jest odpowiednie dopasowanie wysokości raty kredytu.

Większość konsumentów wykazuje problemy z kontrolą i planowaniem wydatków. Jest to jedna z najtrudniejszych do opanowania umiejętności. Nie da się ukryć, że jest to rzecz wymagająca dużo samozaparcia i wysiłku. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od zapisywania naszych wydatków i ich bieżącego monitorowania. Okazuje się jednak, że dla wielu osób jest to ponad ich siły.

Dopasowanie raty kredytu hipotecznego winno opierać się przede wszystkim na tym, że projektujemy nasze przyszłe wydatki. Jesteśmy w stanie wszak obliczyć, ile miesięcznie wydajemy na różne cele i doskonale wiemy, ile miesięcznie zarabiamy. To jest krok pierwszy na drodze do ustalenia dobrej raty kredytowej. Skoro będziemy już wiedzieć, ile kosztuje nas życie w ciągu miesiąca, to będzie automatycznie widzieć, czy mamy wolne środki w budżecie. Jeśli tak jest, to warto zastanowić się, czy jest ich na tyle dużo, by mogły wystarczyć na pokrycie raty kredytową.

Największym błędem w dopasowywaniu raty kredytu hipotecznego jest nie zostawianie sobie żadnego marginesu wolnych środków w budżecie. Załóżmy, że po odliczeniu wszystkich wydatków zostaje nam miesięcznie 2000 zł. W takiej sytuacji rata kredytowa nie może wynosić 2000 zł. Nie będziemy mieć żadnego marginesu błędu. Ten zaś jest niezbędny zwłaszcza przy planowaniu długoterminowym, które jest zawsze obarczone niepewnością. Nie wiemy zresztą, jakie nowe potrzeby finansowe mogą pojawić się w ciągu następnych miesięcy. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak ustalić wysokość raty kredytowej na poziomie 1400 zł. 600 zł to spora suma, dzięki której poradzimy sobie bez kłopotu z jakimiś pilnymi sytuacjami.

Krótko ujmując, dopasowanie raty kredytowej do domowego budżetu wymaga trochę wysiłku, ale dobre planowanie zawczasu pozwoli uniknąć problemów, które mogą pojawić się w przyszłości.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam