Sam możesz sprawdzić raport BIK o sobie

2014-06-27 14:12:00

Jeśli podejrzewamy, że nasza historia kredytowa w BIK-u może nie prezentować się najlepiej, warto sprawdzić ją samemu, pobierając raport o sobie.

Zwłaszcza osoby, które starają się o kredyt hipoteczny, winny pomyśleć o sprawdzeniu raportu o sobie w Biurze Informacji Kredytowej. Dobrze jest dowiedzieć się, jak rzeczywiście wygląda nasza historia kredytowa, chociażby po to, aby z pełną świadomością podchodzić do wnioskowania o kredyt, wiedząc, na ile możemy wynegocjować z bankiem lepsze warunki umowy.

Klient może wybrać jedno z dwóch kont BIK. Pierwsze to bezpłatne Konto Podstawowe, w  ramach którego można pobrać darmową Informację Ustawową. W tym raporcie zawarte są podstawowe dane o nas i można go bezpłatnie zamówić raz na 6 miesięcy. W tej opcji każdy dodatkowy element oferty BIK jest płatny (Profil Kredytowy kosztuje 36 zł, BIK pass 23 zł, a Alerty BIK 19 zł).

Drugie to Konto Premium, którego koszt to 79 zł (ważne rok). W ramach Konta Premium możliwe jest pobranie bez dodatkowych opłat 12 x Profilu Kredytowego, 3 x BIK Pass, do tego przez rok mamy dostęp do Alertów BIK oraz Informację Ustawową. Co istotne, BIK niedawno umożliwił uruchomienie promocyjnego Konta Próbnego, w ramach którego przez 60 dni możemy skorzystać bezpłatnie ze wszystkich elementów oferty dostępnych w ramach Konta Premium (Profil Kredytowy x 1, Alerty BIK bez ograniczeń, BIK Pass x 1, Informacja Ustawowa).

Co dokładnie znajdziemy w raporcie wysłanym nam przez BIK? Po pierwsze, znajdziemy w nim ogólne podsumowanie naszych rachunków kredytowych i zapytań kredytowych. Wszystkie informacje znajdują się pod nagłówkiem o nazwie „Dane sumaryczne ogólne”.  W tej części zapytania zostały podzielone na trzy kategorie: kredytowe, monitorujące i zarządzanie klientem.

W raporcie warto poświęcić trochę więcej uwagi osobnej tabeli z zobowiązaniami przeterminowanymi. Tutaj znajdują się zapisy, które banki mogą potraktować jako potencjalne przeszkody do przyznania nam kredytu. Jeśli znajdziemy tu jakieś nieprawidłowe zapisy, które mijają się z prawdą, to natychmiast należy poinformować o tym odpowiedni bank.

Raporty BIK są zorganizowane według zasady od ogółu do szczegółu. To oznacza, że w ich końcowych częściach znajdziemy informacje szczegółowe na temat konkretnych zapytań (daty, rodzaj wnioskowanych produktów). W tym miejscu będą również dostępne informacje na temat aktualnie spłacanych pożyczek i kredytów.

Reasumując, raport BIK to bardzo dobry sposób na sprawdzenie własnej historii kredytowej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam