Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa? Rozwiewamy wątpliwości

2014-07-14 10:19:23

Gdy pilnie potrzebna pożyczka, najprościej skorzystać z dwóch rozwiązań - karty kredytowej lub pożyczki. Które z nich bardziej się opłaca i dlaczego?

Klienci usług bankowych mogą korzystać z bardzo szerokiej gamy produktów finansowych, dostępnych obecnie. Banki przygotowały i cały czas przygotowują dla nich nowoczesne instrumenty finansowe, takie jak kredyty, pożyczki, kredyty na koncie czy karty kredytowe. Opcji jest bardzo dużo. Czy z perspektywy statystycznego klienta lepiej jest postawić na pożyczkę gotówkową czy skorzystać może z karty kredytowej?

Pożyczka gotówkowa to rozwiązanie alternatywne do kredytu gotówkowego. Z perspektywy indywidualnego klienta najistotniejsze jest to, że można ją uzyskać w łatwiejszy sposób niż sam kredyt. Wiąże się to z mniejszą ilością formalności, wymaganych dokumentów. Co więcej, warunki takich pożyczek są zwykle dość przyjazne dla klienta. Oczywiście takie korzyści idą w parze z nieco większymi kosztami niż w przypadku kredytu gotówkowego. Nie sposób przedstawić wszystkich pożyczek i ich całkowitych kosztów. Najlepiej jest je porównać w sposób automatyczny, pod kątem naszych oczekiwań finansowych i czasowych, posługując się porównywarkami finansowymi, takimi jak np. Comperia.pl.

Karta kredytowa stanowi alternatywę dla pożyczek gotówkowych i trzeba powiedzieć, że jest to bardzo ciekawa alternatywa. Dlaczego? Jeśli będziemy umiejętnie zarządzać naszym limitem na karcie i spłacać go w trakcie okresu bezodsetkowego, to może nam się uda nawet w całości uniknąć konieczności płacenia odsetek. To właśnie ten fakt przyciąga do kart kredytowych tak wielu klientów. Nie powinno to wcale dziwić, w końcu otrzymanie darmowej pożyczki jest dużym przywilejem.

Jeśli mamy wybierać między kartą a pożyczką, trzeba na pierwszym miejscu zastanowić się nad naszymi potrzebami finansowymi. Jeżeli jest to jednorazowa potrzeba, to zdecydowanie lepiej postawić na pożyczkę, choć trzeba liczyć się z koniecznością pojawienia się w banku w celu podpisania umowy. Karta kredytowa sprawdza się dobrze wtedy, gdy limitu kredytowego potrzebujemy regularnie. Jest to wygodne rozwiązanie również dlatego, że spłata zobowiązania nie jest objęta harmonogramem.

Reasumując, to jaką opcję wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, choć pamiętać należy, że tylko karta kredytowa (umiejętnie zarządzana) może sprawić, że na pożyczkę nie zapłacimy ani grosza.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam