Pożyczka gotówkowa a debet w koncie - co wybrać?

2014-06-30 10:24:30

Pożyczka gotówkowa i linia debetowa w koncie osobistym to swoiste alternatywy. Na którą lepiej postawić?

Klienci indywidualni, chcący pożyczyć trochę gotówki, mogą skorzystać z dwóch bardzo praktycznych opcji. Jedną z nich jest pożyczka gotówkowa, a drugą kredyt w koncie. Pierwsze i drugie rozwiązanie jest śmiało oferowane przez większość banków. Należy się zastanowić, która z tych opcji jest jednak bardziej korzystna i dlaczego. Nie da się jednak tego rozsądzić bez wiedzy na temat podstawowych charakterystyk obu produktów. Pożyczka gotówkowa rządzi się swoimi prawami, a kredyt w koncie swoimi. Zacznijmy więc od pożyczki.

Pożyczki gotówkowe to specjalne produkty finansowe skierowane do osób potrzebujących gotówki na zakup ruchomości. Tego typu pożyczki mają najczęściej charakter krótkoterminowy. Inną ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż nie trzeba, aby je otrzymać przechodzić skomplikowanej procedury. Ogólnie można pokusić się o uogólnienie, że pożyczki gotówkowe łatwiej jest uzyskać niż kredyty gotówkowe. Zwykle bank wymaga od nas mniejszej ilości dokumentów. Taka sytuacja oczywiście wiąże się bezpośrednio z tym, że oprocentowanie pożyczki jest nieco wyższe niż przy kredycie gotówkowym. Spłaty dokonujemy w ratach. Trzeba pamiętać, że koszt takiej pożyczki to nie tylko nominalne oprocentowanie, ale także szereg opłat dodatkowych. Wśród nich znajdziemy np. ubezpieczenie lub prowizję. Aby dowiedzieć się dokładnie, ile będzie nas kosztować pożyczka, należy patrzeć na RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania).

Kredyt w koncie polega na tym, że bank udostępnia nam na koncie limit finansowy, który możemy wykorzystać w ciągu miesiąca. Aby móc z takiego kredytu skorzystać, trzeba oczywiście posiadać rachunek osobisty w banku. Taki kredyt posiada swoje oprocentowanie. Co więcej, wiąże się z nim także prowizja za jego przyznanie i odnowienie. Odsetki bank nalicza tylko od użytego przez nas salda. Warto wiedzieć, że mamy dowolność w terminie ich spłaty.

Decydując się na któryś z wyżej opisanych produktów, należy zwrócić uwagę, na czym nam najbardziej zależy. Kredyt w koncie jest zwykle tańszy, ale też nie można tu liczyć na zbyt wysokie limity. Z kolei pożyczka może być spłacana regularnie i co ważne dla wielu bez konieczności otwierania rachunku w danym banku. Reasumując, aby wybrać najlepsze rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę nasze konkretne potrzeby finansowe oraz rzeczywiste koszty korespondujących produktów.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam