Jak szybkie są szybkie przelewy międzybankowe?

2014-06-27 09:18:27

Szybkie przelewy międzybankowe pozwalają na błyskawiczne przekazywanie pieniędzy innym osobom, co nie byłoby możliwe, gdyby nadawca przelewu korzystał ze standardowej formy przelewu.

Znamy problem polegający na tym, że przelewy nie dochodzą do adresatów tak szybko, jakbyśmy tego chcieli. W przypadku, gdy realizujemy transakcje wewnątrz jednego banku, taki problem oczywiście się nie ujawnia. Wystarczy wtedy po prostu zatwierdzić przelew i już po kilku minutach, a nawet krótszym czasie, pieniądze są dostępne na koncie adresata.

W przypadku przesyłania pieniędzy na konto zewnętrzne cały proces przekazywania środków komplikuje się i znacząco wydłuża. Pieniądze przy standardowych przelewach przechodzą przez system Elixir (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa), skąd są rozsyłane do różnych banków. To rozsyłanie odbywa się w paczkach zbiorczych. W ten sposób Elixir jest ograniczony czasowo. W tej chwili mamy do czynienia z trzema sesjami przychodzącymi i wychodzącymi. Siłą rzeczy więc, aby pieniądze dotarły do adresata, należy poczekać na odesłanie ich z systemu Elixir do określonego banku. To wymaga zaś czasu.

Szybkie przelewy międzybankowe są rozwiązaniem  wydłużonego czasu przekazywania pięniędzy między bankami. O jakiej szybkości mówimy. Zarówno Express Elixir jak i BlueCash, czyli dwa najpopularniejsze systemy do przelewów natychmiastowych między bankami, szczycą się tym, że pieniądze trafiają do adresata już po kilku/kilkunastu sekundach. To oznacza, że jeśli zdecydujemy się na przelew natychmiastowy, to możemy mieć pewność, że dotrze on do celu ekspresowo.

To, z jakiego systemu przelewów ekspresowych bank korzysta, nie ma znaczenia dla prędkości przesyłu. Express Elixir jest modyfikacją tradycyjnego Elixiru, by służył właśnie takim konkretnym przyspieszonym transakcjom. Są one przeprowadzane 24 godziny 7 dni w tygodniu. BlueCash z kolei w ogóle omija system Elixir.

Reasumując, jeżeli zależy nam na natychmiastowym wysłaniu pieniędzy do innego banku to nie musimy się obawiać, że szybkie przelewy międzybankowe nie są wystarczająco szybkie do tego celu. Wystarczy w ich przypadku kilka sekund i pieniądze będą dostępne dla naszego adresata. Same usługi nie są zaś wcale kosztowne, więc można z nich swobodnie korzystać, pamiętając jednak, że niektóre banki nie obsługują takich transakcji.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam