Przelewów natychmiastowych nie obsługują wszystkie banki

2014-06-30 09:20:15

Skorzystanie z przelewu natychmiastowego to świetny pomysł, ale nie zawsze jest to możliwe.

Przelew natychmiastowy to specjalna usługa skierowana do osób potrzebujących ekspresowego przesłania gotówki. W przypadku przelewów wewnętrznych nie ma takiej potrzeby, bo pieniądze i tak dotrą do adresata w błyskawicznym tempie. Inaczej wygląda to w przypadku przelewów zewnętrznych. Czas dotarcia przelewu do adresata zależy od sesji przychodzących i wychodzących zarówno obu banków, jak i systemu Elixir. Alternatywnym rozwiązaniem jest przelew natychmiastowy. Ta usługa jest obsługiwana przez system, który umożliwia ekspresową wysyłkę przelewów z pominięciem Elektronicznej Izby Rozliczeniowej (system Elixir).

Usługa przelewów natychmiastowych jest idealną odpowiedzią na potrzebę natychmiastowego przekazania pieniędzy, np. niezbędnych do spłaty raty kredytu lub rachunku po to, aby uniknąć konieczność płacenia karnych odsetek. Przelewy natychmiastowe sprawdzają się równie dobrze wtedy, kiedy istotne jest przelanie pieniędzy rodzinie lub kupienie czegoś szybko w sklepie internetowym.

Zanim zdecydujemy się na wybranie opcji przelewu natychmiastowego, trzeba jednak sprawdzić, czy bank, do którego go adresujemy, obsługuje takie transakcje. Najczęściej taka informacja wyświetli się nam w chwili, gdy chcemy wysłać przelew.

Dla przykładu jako użytkownik Alior Banku możemy wysyłać przelewy natychmiastowe do 47 instytucji finansowych, wśród których są także największe banki na polskim rynku finansowych, jak PKO BP czy ING Bank Śląski. Trzeba jednak pamiętać, że lista ta nie obejmuje wielu instytucji. Co więcej, zdarza się, że jej dostępność jest ograniczona godzinami pracy. Wydawać by się mogło, że przelew natychmiastowy winien dojść szybko nawet w weekend nocą, ale to także jest relatywne w stosunku do banku.

Co w takiej sytuacji może zrobić osoba, którą interesuje przelew natychmiastowy? Należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dany bank przyjmuje takie przelewy, a później dowiedzieć się, czy ma jakieś ograniczenia godzinowe i dniowe. Sam przelew wykonać bardzo łatwo, a jego koszty również nie są zbyt wysokie (od 0 do 5 zł).

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam