Ile kosztują przelewy natychmiastowe?

2014-07-04 13:50:00

Przelewy natychmiastowe mogą okazać się wybawieniem, gdy pojawi się konieczność szybkiego opłacenia zaległego rachunku lub przesłania pilnie pieniędzy komuś z rodziny.

Czasami jesteśmy w sytuacji, w której konieczne jest szybkie przesłanie pieniędzy drugiej osobie. W przypadku zwykłych przelewów nie mamy pewności, czy pieniądze dotrą na wskazany rachunek na czas. Chodzi tu oczywiście o transakcje między bankami. W takich sytuacjach przelewy są przesyłane w jednej z trzech sesji wychodzących, a przyjmowane podczas jednej z trzech sesji przychodzących w ciągu dnia i może zdarzyć się tak, że nasz przelew zostanie dopiero zaksięgowany na drugi dzień. Tym bardziej, że przelewy międzybankowe muszą przejść przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która czuwa nad tego typu operacjami finansowymi. Oczywiście osoby, które chcą przesłać pieniądze wewnątrz jednego banku, nie będą mieć tego problemu. W takich sytuacjach przelewy docierają w większości banków od razu. Wynika to stąd, że wewnętrzne przelewy nie są księgowane przez KIR.

Na szczęście istnieje rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw naszej potrzebie realizacji przelewów od razu także do innych banków. Są przelewy natychmiastowe. Taka usługa jest wskazana zwłaszcza, gdy musimy szybko opłacić jakieś rachunki, przekazać pieniądze naszej rodzinie, zapłacić za towar tak, aby przesyłka dotarła do nas jak najprędzej, lub po prostu wtedy, gdy konieczne jest dokonanie terminowej spłaty raty kredytu po to, by nie musieć płacić karnych odsetek.

Przelewy natychmiastowe są oferowane przez większość polskich banków. Jest to usługa, którą należy wybrać najlepiej na naszej stronie w bankowości internetowej. Będzie wiązać się z nieco inną procedurą i należy ją potwierdzić SMS-em. Co ciekawe, przy pomocy właśnie tego systemu możemy wysłać w ciągu dnia nawet 5000 zł. Jakich cen winniśmy się spodziewać przy takich ekspresowych transakcjach?

Za przykład niech posłuży nam cennik Alior Banku. Tutaj cena przelewu natychmiastowego uzależniona jest od przelewanej kwoty. Jeśli na przykład przelewamy sumę od 0,01 zł do 1000 zł, to będzie taki przelew kosztować nas tylko 1 zł. Kolejny przedział to 1000,01 i 2000 zł. Cena za przelew w tym przypadku wynosi 2 zł. Trzy złote kosztuje przelanie kwoty między 2000,01 zł a 3000 zł. W przedziale 3000,01 – 4000 cena przelewu wynosi 4 zł, a w ostatnim przedziale ustalono ją na poziomie 5 zł. W przypadku T-Mobile Usług Bankowych 10 pierwszych przelewów natychmiastowych w miesiącu realizowanych jest bez dodatkowych opłat.

Jak widać, koszt takiego przelewu nie jest wcale duży i pozwala nam spokojnie zrealizować kilka transakcji. Jeżeli naprawdę potrzebujemy szybkiego przesłania pieniędzy, to nie warto się zastanawiać. Cena takiej usługi na pewno nie jest zaporowa. Minusem usługi może być tylko to, że nie wszystkie banki przyjmują przelewy natychmiastowe, choć grono instytucji oferujących takie usługi wciąż się poszerza.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam