Z jakimi kosztami wiąże się leasing samochodowy?

2014-07-11 11:28:34

Zakup auta wiąże się z wieloma kosztami oraz dylematami. Nowy czy używany? Benzyna czy diesel? Kredyt czy leasing? Jakie wydatki towarzyszą leasingowi samochodowemu?

Zakup samochodu to nie lada wyzwanie. Przyszły właściciel auta musi podjąć wiele decyzji. Szerokie grono osób staje przed dylematem związanym z formą finansowania auta. Kredyt jest niezwykle popularny, jednakże wiąże się z licznymi procedurami, których w pewnych sytuacjach nie jesteśmy w stanie przeskoczyć.

Leasing kapitałowy czy operacyjny?

Właśnie ze względu na ograniczone formalności wiele osób wybiera leasing samochodu. Leasing dzieli się na dwa warianty – leasing operacyjny i kapitałowy. Ten pierwszy cieszy się zdecydowanie większym powodzeniem. Polega na wynajmie przez leasingobiorcę auta i spłacie rat leasingodawcy. Istotne w takim układzie jest to, że transze leasingowe są dla leasingobiorcy wliczane w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu redukuje się podatek od uzyskania przychodu. Samochód pochodzący z leasingu nie jest wliczany do książki podatkowej. Nie jest on również brany pod uwagę w aspekcie bilansowania przedsiębiorstwa, co powoduje brak konieczności jego amortyzowania. Zupełnie inaczej jest w przypadku leasingu finansowego (kapitałowego), który ma podobną strukturę do kredytu.

O czym pamiętać, decydując się na leasing?

Analizując ofertę leasingu, należy przyjrzeć się tabeli opłat i prowizji oraz zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sposób, w jaki firma leasingowa nalicza miesięczną ratę. Jest ona uzależniona od stóp procentowych. Co za tym idzie, może być stała lub zmienna. Okres trwania umowy leasingu to maksymalnie 5 lat. W tym czasie sytuacja finansowa przedsiębiorstwa może się diametralnie zmienić. Dlatego zanim zdecydujemy się na stałe oprocentowanie, warto się poważnie zastanowić. Może w pewnym momencie okazać się, że nie stać nas na spłacanie rat. Firmy leasingowe często współpracują z różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Taka transakcja wiązana może okazać się dla nas bardziej korzystna finansowo niżeli współpraca z firmą zewnętrzną.

Tomasz Słupczyński