Jak uzyskać kredyt hipoteczny za granicą?

2014-10-08 15:14:05

Polscy emigranci nawet mimo wysokich zarobków mogą mieć spore problemy w uzyskaniu w Polsce kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości za granicą. Czy bank w kraju sfinansuje zakup mieszkania czy domu nabywanych poza Polską?

Wielu Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu bardziej opłacalnej pracy, która pozwoli nie tylko wygodniej żyć, ale przede wszystkim zgromadzić oszczędności: na czarną godzinę, bieżące potrzeby czy realizację planów, np. o własnym mieszkaniu, nawet jeżeli byłoby to mieszkania zakupione częściowo na kredyt. W tym miejscu przypominamy, że od początku bieżącego roku nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na kwotę równą wartości nabywanej nieruchomości. Obowiązkowo kredytobiorca musi posiadać 5-procentowy wkład własny. Abstrahując od tego, nie sposób podkreślić, że niewielki odsetek osób kupuje mieszkania czy buduje domy za własną gotówkę.

W Polsce kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości jest trudno dostępny. Jak wiadomo, jest to kredyt długoterminowy, więc warunki niezbędne do spełnienia, gdy chcemy go uzyskać, są dość rygorystyczne, a koszt niemały. Jeszcze większe kłopoty z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej mają osoby pracujące za granicą, ponieważ bankom trudniej zbadać ich zdolność i historię kredytową. Bez gruntownej oceny ryzyka banki nie udzielą jakiegokolwiek kredytu, nie mówiąc już o kredytach hipotecznych.

A jak wygląda sytuacja obiegających się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości za granicą? Wiele osób zafascynowanych klimatem Hiszpanii czy Grecji chciałoby mieć w tych krajach własne domy, ale niestety nie mogą zrealizować swych marzeń za własną gotówkę. Czy w związku z tym istnieje możliwość, aby wziąć kredyt bankowy na zakup nieruchomości za granicą?

Po pierwsze, pamiętajmy, że od początku ipca kredyt hipoteczny może być udzielony tylko w tej walucie, w której zarabia wnioskodawca. Trzeba również mieć na uwadze to, że zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości za granicą może nie wystarczyć. Trudno bowiem będzie bankowi wycenić tę nieruchomość i dużą też trudnością będzie wyegzekwowanie długu w razie problemów kredytobiorcy ze spłatą zadłużenia. Ze świecą szukać banku, który zgodzi się na taki układ. Jednocześnie banki nie robią przeszkód w finansowaniu zakupu nieruchomości za granicą, zabezpieczając kredyt hipoteką w Polsce. Oznacza to, że nabyć nieruchomość za granicą, można korzystać z pożyczki hipotecznej zabezpieczonej nieruchomością w Polce. Pożyczka hipoteczna przeznaczana może być na dowolny cel – prościej to ujmując: banków nie interesuje to, na co zostanie wydana pożyczona klientowi gotówka.

Pożyczka hipoteczna to dość sprytne posunięcie, by pozyskać gotówkę na zakup mieszkania poza granicami Polski, ale warto przy tym zaznaczyć, że pożyczki hipoteczne udzielane są na mniej korzystnych warunkach niż kredyty hipoteczne. Ich oprocentowanie może być o kilka punktów procentowych wyższe, wciąż jednak pozostając dużo niższe w stosunku do kredytów gotówkowych. Warto więc przeanalizować ten sposób finansowania zakupu mieszkania, gdy na standardowy kredyt hipoteczny nie mamy szans.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam