Rolnik też ma szansę na kredyt hipoteczny

2014-07-11 13:37:41

Kredyt hipoteczny jest szansą na własne mieszkanie. Niemal każda grupa zawodowa ma możliwość jego otrzymania, o ile spełni określone warunki. Niestety, przed rolnikami banki stawiają zwykle nieco wyższe wymagania, niż przed osobami zatrudnianymi na etat.

Nie da się ukryć, że jednym jest łatwiej uzyskać kredyt mieszkaniowy, innym - trudniej. Do grupy zawodowej, która z pewnością będzie miała pod górkę, należą rolnicy. Dzieje się tak za sprawą tego, że w ich przypadku wysokość dochodów mocno uzależniona jest od elementów, na które nie mamy wpływu - np. od pogody, urodzaju czy popytu. Właśnie dlatego instytucje finansowe rzetelnie weryfikują wnioski hipoteczne złożone przez tych klientów. Czy to jednak oznacza, że kredyt hipoteczny dla rolnika jest utopią?

Jak banki wyliczają zdolność kredytową rolnika?

Każdy bank ma swój własny sposób na oszacowanie dochodu wnioskodawcy reprezentującego interesujący nas zawód. Wszystkie z nich weryfikują ilość hektarów przeliczeniowych lub posiłkują się rachunkami i fakturami ze sprzedaży, jednak nie wszystkie biorą pod uwagę oba z wymienionych czynników. Dodatkowo tylko niektóre banki akceptują jako źródło dochodu rozmaite dotacje otrzymywane przez rolnika z ARiMR. Aby urzeczywistnić osiągane dochody, wiele instytucji wymaga także wyciągów z rachunków bankowych lub zaświadczeń o osiąganych dochodach bezpośrednich. Obligatoryjnym warunkiem do otrzymania kredytu hipotecznego będzie również zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w urzędzie skarbowym, KRUS-ie oraz urzędzie gminy. Oprócz tych podstawowych dokumentów bank na pewno zażąda od potencjalnego kredytobiorcy dokumentacji związanej z nieruchomością oraz harmonogramu spłat dotyczącego innych zobowiązań finansowych.

Do którego banku po kredyt?

Rolnicy oczywiście mają możliwość uzyskania kredytu hipotecznego, jednak procedura weryfikacji wniosku w ich przypadku jest nieco bardziej skomplikowana. Ponadto należy się liczyć z tym, że niestety nie każdy bank chętnie udzieli pożyczki rolnikowi. Dotyczy to nie tylko kredytów hipotecznych, ale także i gotówkowych. Według najświeższych rankingów warto spróbować swoich sił w banku Credit Agricole, który ma w swojej ofercie atrakcyjne warunki przygotowane specjalnie dla tej grupy zawodowej.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam