Ubezpieczony turysta może spać spokojnie

2014-06-25 13:21:00

Wymarzone wakacje w jednej chwili mogą stać się prawdziwym koszmarem. Wypadki losowe bowiem zdarzają się niemalże wszędzie. Jednak ubezpieczony turysta może spać spokojnie. Dlaczego?

Nawet kilkudniowy wypad za miasto może doprowadzić do nieprzewidzianych sytuacji, zagrażających zdrowiu i życiu. Nie wspominając o kradzieżach czy zagubieniu drogocennego bagażu. Dlatego, aby zapobiec nerwowym i kłopotliwym sytuacjom, warto zdecydować się na turystyczne ubezpieczenie. Poniżej informujemy, co ono daje i czym kierować się podczas jego wyboru.

Głównymi kryteriami, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając polisę dla siebie, są przede wszystkim zakres ochrony oraz wysokość składek, jakie musimy za nią zapłacić. Zbyt wygórowane kwoty odstraszają potencjalnych klientów. Z drugiej jednak strony niewielka składka może także wywołać pewne obawy. Jak więc znaleźć produkt, który będzie odpowiedni?

Przede wszystkim skoncentrujmy się na rzeczach dla nas najważniejszych. Jeśli szukamy produktów, które w dużej mierze będą chroniły nas samych, to wybierajmy towarzystwa kładące nacisk właśnie na taki rodzaj ochrony. Z kolei, gdy boimy się o nasz bagaż (przewozimy cenne aparaty fotograficzne czy inne wartościowe przedmioty), szukajmy na rynku ofert, które pozwolą nam poczuć się swobodnie nawet daleko od domu. Niezależnie od wybranego wariantu i firmy ubezpieczeniowej, musimy dokładnie przeczytać warunki umowy, gdyż często zdarza się, że opcje podstawowe odnoszą się wyłącznie do konkretnych przypadków.

Jeśli mowa o ubezpieczeniach turystycznych, można je podzielić ze względu na zakres ochrony. Do najpopularniejszych zaliczyć można ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, która stanowi największy procent w całym rynku takich produktów. To odszkodowanie wypłacane, jeśli doznamy wypadku losowego, w wyniku którego ucierpi nasze zdrowie. Przy tego rodzaju ochronie należy zwrócić uwagę na zakres sum ubezpieczenia, często bowiem są na tyle niskie, że skomplikowane złamanie oznacza wypłatę niewielkich środków.

Kolejną opcją jest ubezpieczenie kosztów leczenia, co przy sytuacjach losowych za granicą ma olbrzymie znaczenie. Przed podpisaniem jednak umowy o taki rodzaj usługi, warto dokładnie sprawdzić, czy nasz ubezpieczyciel współpracuje z jednostkami koordynującymi działania powypadkowe i na jakim terenie taka ochrona ma działać. Zwykle wariant ten połączony jest z ochroną przed utratą bagażu na skutek wypadku, co niestety mylone jest także z tradycyjną kradzieżą. Niestety, tu także należy dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by uniknąć wielkich rozczarowań.

To tylko niektóre z możliwości, jakie dają ubezpieczenia turystyczne. Można śmiało stwierdzić, że są one doskonałym rozwiązaniem, nawet na krótkie wypady urlopowe.

Marzena Kazbieruk