Wynajmowane mieszkanie też warto ubezpieczyć

2015-01-23 16:30:46

Jeśli wynajmujemy mieszkanie, to warto pomyśleć o odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej. Mimo że nie jesteśmy właścicielem danego lokum, to polisa pomoże nam ochronić nasze mienie, które się w nim znajduje.

Wynajmowanie mieszkań to przede wszystkim domena studentów. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba studentów w Polsce sięga 1,7 miliona. Żacy stanowią większość klientów na rynku mieszkań na wynajem, a często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą zakupić polisę na czas przebywania w danym lokum.

Ubezpieczenie mieszkania

Oczywiście, mówiąc o ubezpieczeniu skierowanym dla wynajmującego, nie mamy na myśli polisy mieszkaniowej, która chroni mury i ściany przed pożarem lub zalaniem. O to powinien zadbać właściciel nieruchomości. W interesie wynajmującego leży, aby taka polisa była wykupiona, ale sam jej nie może nabyć.

Ubezpieczenie ruchomości

To, co może zrobić wynajmujący, to kupić polisę zabezpieczającą jego ruchomości znajdujące się w mieszkaniu. Mamy tu na myśli produkt gwarantujący odszkodowanie, gdy zniszczone zostaną jego meble, ubrania lub sprzęt RTV bądź AGD. Taka polisa może ochronić również nasz sprzęt sportowy czy przedmioty użytku osobistego.

W jakich sytuacjach przywołana polisa zapewnia ona ochronę? Chodzi tu oczywiście o różnego typu zdarzenia losowe, np. przepięcie, dewastację, deszcz, eksplozję, pożar czy zalanie. Zakres ochrony zależy od tego, jaką polisę wybierzemy. Dobrym pomysłem jest także rozszerzenie rzeczonej polisy na ochronę od włamań i kradzieży.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Inną polisą, która może zainteresować wynajmującego, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa OC może okazać się zbawienna w takich sytuacjach jak zalanie sąsiada. Załóżmy, że zapomnimy zakręcić kran i woda zaleje łazienkę sąsiadowi piętro niżej. W takiej sytuacji odszkodowanie z polisy może pokryć koszty naprawy. Nie będziemy wtedy wyciągać pieniędzy z własnej kieszeni.

Podsumowując, jako wynajmujący możemy zapewnić sobie ochronę wartościowych ruchomości, które przechowujemy w mieszkaniu. Wydaje się, że polisa chroniąca sprzęt, odzież i meble to sprawa pierwszej wagi. Jeśli chodzi o polisę OC to warto o niej pomyśleć. Koszty nie są tak duże, a posiadanie jej na pewno pozwoli nam spać spokojniej i czuć się w wynajmowanym mieszkaniu rzeczywiście bezpiecznie.

Ilona Maciejuk