Po kredyt z MdM z tymi dokumentami

2014-06-23 16:26:27

Program bankowych dopłat do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych cieszy się coraz większym powodzeniem. Jakie dokumenty należy przedstawić w banku, aby móc ubiegać się o dotacje?

Z bankowego dofinansowania do kredytów hipotecznych w programie Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać osoby samotne i małżeństwa do 35 roku życia. Warunkiem jest jednak brak posiadania mieszkania na własność. Osoby, które planują ślub, jednakże są póki co narzeczonymi, mogą skorzystać z programu jedynie jako single. Program Mieszkanie dla Młodych nie narzuca żadnych obwarowań względem uzyskiwanych dochodów.

Jakie dokumenty należy przedstawić przed bankiem?

Podstawowym dokumentem wymaganym do wniosku o kredyt w ramach MdM-u jest umowa deweloperska lub umowa o przeniesieniu własności mieszkania. Na podstawie tej umowy instytucja finansowa wyliczy powierzchnię użytkową naszego M. Jeżeli taka umowa nie została zawarta, to powinniśmy przedłożyć umowę przedwstępną. Co się stanie, jeżeli żadnej z tych umów nie będziemy mieć? Otóż bank wówczas będzie posiłkował się prospektem wystawionym przez dewelopera. Dodatkowo każdy zainteresowany kredytem z dotacjami jest zobowiązany do złożenia oświadczenia, że lokal kupowany będzie zamieszkały przez osobę biorącą kredyt. Bank potrzebuje informacji, że kupowany lokal nie jest nabywany do celów komercyjnych. Ponadto składamy również wniosek o dofinansowanie wkładu własnego. Ów wniosek składamy w banku, w którym staramy się o kredyt, jednakże bank przekazuje go do Banku Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się dotacjami w ramach programu MdM.

W sytuacji, kiedy wychowujemy dziecko, możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 15 proc. Jednakże to również wiąże się z obowiązkiem udokumentowania tego faktu. Możemy to zrobić poprzez przedstawienie aktu urodzenia.

Oprócz dokumentów dotyczących stricte programu Mieszkanie dla Młodych BGK będzie wymagał także przedstawienia dokumentów dotyczących samego kredytu hipotecznego. Wybrany przez nas kredytodawca ma aż 60 dni na skompletowanie wszystkich dokumentów i wysłanie ich do BGK.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam