Ile wynosi prowizja za przelew zagraniczny?

2014-07-11 13:23:24

O ile przelewy krajowe są znanymi operacjami finansowymi i właściciele kont bankowych nie mają z ich wykonywaniem większego problemu, o tyle przelewy zagraniczne sprawiają większe kłopoty. Klientów przede wszystkim interesuje to, ile kosztuje prowizja za przelew zagraniczny. A potrafi być droga.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę w celach turystycznych, w poszukiwaniu pracy czy też na studia. Nic więc dziwnego, że ostatnimi czasy obserwujemy rosnącą liczbę zagranicznych transakcji finansowych. Szukając odpowiednich rachunków bankowych, należy zwracać uwagę na koszt i charakterystykę przelewów zagranicznych. Prawda bowiem jest taka, że im więcej pośredników, tym droższy przelew.

W przypadku przelewów zagranicznych wyróżnia się trzy rodzaje operacji, dobieranych w zależności od preferencji klienta. Pierwszy– SHA - wiąże się z rozłożeniem kosztów przelewu w ten sposób, że nadawca płaci prowizję naliczaną przez jego bank, a odbiorca opłaca pozostałe wydatki. Drugim rozwiązanie jest OUR, w przypadku którego wszystkie koszty związane z przelewem zagranicznym ponosi nadawca. Gdy wybierzemy opcję BEN, koszty pokryje odbiorca.

Jeżeli pieniądze są przelewane np. przez rodziców dla dzieci studiujących za granicą, z pewnością w większości przypadków rodzice wybiorą opcję z pokryciem wszystkich kosztów przelewu przez nadawcę. Inaczej rzecz będzie się miała, jeżeli dochodzi do transakcji pomiędzy zagranicznymi kontrahentami. W tej sytuacji wszystko zależy od ich ustaleń, ale można przypuszczać, że żaden z nich nie będzie chciał pokryć wszystkich kosztów. Jeżeli transakcja będzie w interesie nadawcy przelewu, z pewnością odbiorca nie będzie poczuwał się do opłaty za przelew i odwrotnie.

Warto wiedzieć, że najtaniej dokonać przelewu przez Internet i jeżeli nie jest to jednorazowa operacja, to najkorzystniej założyć konto z opcją na przelewy zagraniczne lub konto walutowe. Wiele transakcji dokonywanych jest nie tylko z Polski za granicę, ale także w odwrotnym kierunku. Gdy nasi rodacy pracujący za granicą chcą przelewać swoje wynagrodzenia na konta w Polsce, powinni również dokładnie poznać, obowiązujące w tym zakresie.

Koszt przelewów zagranicznych jest różny w zależności od instytucji, ale niemal wszystkie banki uzależniają cenę przelewu zagranicznego do jego wysokości. Najczęściej jest to 0,25-0,20 proc. sumy przelewu. Instytucje zazwyczaj określają wartości minimalne i maksymalne kosztów przelewu. Przed decyzją o wysłaniu pieniędzy za granicę należy wszystko dokładnie przeanalizować.

Renata Grochowska