Konsolidacja kredytów pod lupą

2014-07-02 12:24:00

Kredytobiorca, który ma kłopoty ze spłatą kredytów, często namawiany jest przez bank na konsolidację kredytów. Czy to się opłaca?

Klienci banków doskonale wiedzą, że pożyczki należy spłacać wraz z naliczonym odsetkami. W zasadzie nie powinno być z tym problemu, jeżeli do spłaty jest jeden kredyt, ale gdy jest już ich więcej, mogą pojawiać się kłopoty z uregulowaniem należności. Jeżeli bank proponuje spłacającemu konsolidację kredytów, to najpierw dobrze się dowiedzieć, na czym ona polega. Otóż oznacza scalenie wszystkich zobowiązań w jedno, najczęściej z niższą ratą, co ułatwia zwrot pieniędzy. Poza tym, kredyt konsolidacyjny jest to produkt długoterminowy, dlatego jego koszty- nawet mimo niższej raty - są niestety wyższe. Trzeba bowiem wiedzieć, że niższa rata wynika przede wszystkim z wydłużenia okresu spłaty.

Niestety nie zawsze konsolidacja kredytu się opłaca i nie każdy pożyczkobiorca może zdecydować się na taką opcję. Jak przy każdym kredycie również przy konsolidacyjnym, aby móc się starać o ten produkt, trzeba mieć pozytywną historię dotychczasowych zobowiązań oraz zdolność kredytową. Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Decydując się na ten produkt, najlepiej sięgnąć do dokładnych analiz i wyliczeń, które znajdziemy na stronach porównywarek finansowych, takich jak Comperia.pl. Każdy z kredytobiorców planujący łączenie kredytów powinien zasięgnąć informacji na temat dostępnych ofert i sprawdzić, czy w jego przypadku konsolidacja jest opłacalna. Trzeba wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny to często ostatnia deska ratunku i zdarza się, że tylko ten produkt jest w stanie wyciągnąć zadłużonego pożyczkobiorcę z długów.

Przydatny podczas wyboru oferty będzie też ranking kredytów konsolidacyjnych. Z początkiem lipca na pierwszym miejscu plasuje się oferta ING Banku Śląskiego. Instytucja proponuje swoim klientom Kredyt konsolidacyjny z obniżoną marżą w ofercie promocyjnej, w przypadku której RRSO wynosi 5,4 proc. Bank pobiera prowizję w wysokości 2,2 proc., a marża to 2,4 proc. Zaletami tej oferty jest bezpłatna pomoc doradcy bankowego, a także sfinansowanie dowolnego celu konsumpcyjnego.

W Meritum Banku można dostać z kolei kredyt konsolidacyjny "Pożyczka Zabezpieczona" z RRSO na poziomie 6,13 proc., ale instytucja pobiera prowizję w wysokości 2,9 proc., marża wynosi 2,95 proc. Ponadto od klienta nie wymaga się ubezpieczenia, a akceptowane są różne źródła dochodu. Pamiętajmy jednak, że wymienione oferty to oferty reklamowe, które mogą nie być dostępne dla klientów, którzy nie spełniają wymogów banków.

Tomasz Słupczyński