Konsolidacja kredytów pod lupą

2014-07-02 12:24:00

Kredytobiorca, który ma kłopoty ze spłatą kredytów, często namawiany jest przez bank na konsolidację kredytów. Czy to się opłaca?

Klienci banków doskonale wiedzą, że pożyczki należy spłacać wraz z naliczonym odsetkami. W zasadzie nie powinno być z tym problemu, jeżeli do spłaty jest jeden kredyt, ale gdy jest już ich więcej, mogą pojawiać się kłopoty z uregulowaniem należności. Jeżeli bank proponuje spłacającemu konsolidację kredytów, to najpierw dobrze się dowiedzieć, na czym ona polega. Otóż oznacza scalenie wszystkich zobowiązań w jedno, najczęściej z niższą ratą, co ułatwia zwrot pieniędzy. Poza tym, kredyt konsolidacyjny jest to produkt długoterminowy, dlatego jego koszty- nawet mimo niższej raty - są niestety wyższe. Trzeba bowiem wiedzieć, że niższa rata wynika przede wszystkim z wydłużenia okresu spłaty.

Niestety nie zawsze konsolidacja kredytu się opłaca i nie każdy pożyczkobiorca może zdecydować się na taką opcję. Jak przy każdym kredycie również przy konsolidacyjnym, aby móc się starać o ten produkt, trzeba mieć pozytywną historię dotychczasowych zobowiązań oraz zdolność kredytową. Kiedy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Decydując się na ten produkt, najlepiej sięgnąć do dokładnych analiz i wyliczeń, które znajdziemy na stronach porównywarek finansowych, takich jak Comperia.pl. Każdy z kredytobiorców planujący łączenie kredytów powinien zasięgnąć informacji na temat dostępnych ofert i sprawdzić, czy w jego przypadku konsolidacja jest opłacalna. Trzeba wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny to często ostatnia deska ratunku i zdarza się, że tylko ten produkt jest w stanie wyciągnąć zadłużonego pożyczkobiorcę z długów.

Przydatny podczas wyboru oferty będzie też ranking kredytów konsolidacyjnych. Z początkiem lipca na pierwszym miejscu plasuje się oferta ING Banku Śląskiego. Instytucja proponuje swoim klientom Kredyt konsolidacyjny z obniżoną marżą w ofercie promocyjnej, w przypadku której RRSO wynosi 5,4 proc. Bank pobiera prowizję w wysokości 2,2 proc., a marża to 2,4 proc. Zaletami tej oferty jest bezpłatna pomoc doradcy bankowego, a także sfinansowanie dowolnego celu konsumpcyjnego.

W Meritum Banku można dostać z kolei kredyt konsolidacyjny "Pożyczka Zabezpieczona" z RRSO na poziomie 6,13 proc., ale instytucja pobiera prowizję w wysokości 2,9 proc., marża wynosi 2,95 proc. Ponadto od klienta nie wymaga się ubezpieczenia, a akceptowane są różne źródła dochodu. Pamiętajmy jednak, że wymienione oferty to oferty reklamowe, które mogą nie być dostępne dla klientów, którzy nie spełniają wymogów banków.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam