Ucz dziecko od małego dbać o finanse

2014-07-03 14:30:00

Nie ulega wątpliwości, że należy już od małego uczyć dziecko, jak powinno dbać o finanse. Z pewnością pomoże w tym konto dla dziecka dostępne niemal w każdej ofercie bankowej.

Każdy rodzić powinien uczyć swoje dzieci, jak dbać o finanse swoje oraz rodziny. Rodzice, którzy myślą, że z wtajemniczaniem w świat finansów, a w tym również z nauką oszczędzania, można poczekać, aż dziecko dorośnie, często się mylą. Przede wszystkim należy nauczyć podopiecznych szacunku do pieniędzy - bez względu na to, czy mają lat 5 czy 15. Dziecko powinno otrzymać wzorce dotyczące tego, jak szanować i oszczędzać pieniądze. Dobrze też założyć dziecku konto bankowe możliwie jak najwcześniej. Taki rachunek rodzic może sprezentować dziecku już od 13 roku życia, ale niektóre banki oferują założenie konta nawet przed 13 rokiem życia. Z różnych powodów nie powinno się dawać najmłodszym gotówki do rąk, a kieszonkowe najlepiej jest przelewać na konto pociechy. Banki maja w swojej ofercie takie rachunki i każdy rodzic, który uzna za stosowne założyć takie konto swojemu dziecku, może to zrobić. Trzeba jednak pamiętać, że oferty kont bankowych dla dzieci są różne, tak jak i różne są banki, dlatego należy podchodzić do tego tematu ostrożnie, w uwagą rozpatrując usługi, z których dziecko będzie mogło korzystać.

Koniec roku szkolnego wydaje się dobrym momentem na rozpoczęcie edukacji finansowej dziecka - tak przynajmniej twierdzą specjaliści. Wiele dzieci wyjeżdża wówczas na wakacje - wycieczki i obozy szkolne w kraju, a nawet na wycieczki zagraniczne. Warto nauczyć od małego, że pieniędzy nie można bez końca wyciągać z bankomatu i muszą na nie zapracować rodzice. Dzieci powinny mieć tego świadomość. Najmłodsi mają trudności ze zrozumieniem wartości pieniądza i dlatego należy ich tego uczyć. A kiedy jest na to najlepszy czas? Oczywiście w wakacje.

Najlepiej edukować dzieci przez konta bankowe. Gdy dziecko dostanie na swoje konto pewną pulę pieniędzy, samo powinno się starać rozdysponować środki na swoje potrzeby. Oczywiście pod kontrolą rodziców, ponieważ na początku to dorośli powinni mieć wgląd w konto swojego dziecka i widzieć, na co wydaje przyznane mu kieszonkowe. Jeżeli rodzice maja zamiar założyć konto dziecku, dobrze zdecydować się na rachunek obsługiwany przez Internet. Dzięki temu dziecko ma dostęp do takiego konta w dowolnym czasie, z łatwością może sprawdzić, ile ma pieniędzy i ile może wybrać z bankomatu za pośrednictwem karty debetowej dołączanej do rachunku.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam