Zaskórniaki trzymaj na koncie oszczędnościowym

2014-06-30 18:37:35

Wiele osób trzyma tzw. zaskórniaki, czyli nadwyżki finansowe, albo, co właściwe mężczyznom, w odpowiednich przegrodach swoich portfeli, albo, co właściwe kobietom, w bieliźniarkach. Zdecydowanie najlepiej przechowywać pieniądze na kontach oszczędnościowych.

Najlepiej, jeżeli rodzina porozumiewa się w sprawie oszczędzania i wspólne nadwyżki finansowe decyduje się złożyć na kontach oszczędnościowych. One bowiem są dedykowane do odkładania rodzinnych zaskórniaków. Oczywiście jest wiele innych sposobów na oszczędzanie, np. lokaty bankowe lub samozatrudnienie. Eksperci finansowi twierdzą, że samozatrudnienie to nie lada wyzwanie, ale i znaczne nadwyżki finansowe, o wiele większe niż praca na etat. Wszystko zależy od zespołu czynników i nie każdy w danej sytuacji poradzi sobie z tym problemem. Więcej osób woli pozostawać na etacie, nawet jeżeli mniej zarabia, ponieważ minimalizuje przy tym ryzyko.

Nawet jeżeli ktoś stara się jak najlepiej ułożyć budżet domowy: tnie koszty, zyskuje na samozatrudnieniu, to gdzieś własne nadwyżki musi ulokować. Najlepiej na kontach oszczędnościowych, na które można składać nawet najdrobniejsze kwoty i wybierać z nich środki bez utraty odsetek, czego nie można powiedzieć o lokatach bankowych. Konto najkorzystniejsze dla siebie trzeba umieć wybrać, bowiem oferta jest dość zróżnicowania, przede wszystkim z uwagi na oprocentowanie oraz bezprowizyjne wypłaty z kont oszczędnościowych. Najczęściej z konta oszczędnościowego tylko jeden lub dwa przelewy w miesiącu są możliwe do zrealizowania bez prowizji, za pozostałe trzeba płacić. Z drugiej strony, skoro klient decyduje się założyć konto oszczędnościowe, raczej nie planuje wypłat częstszych niż raz lub dwa razy w miesiącu. Od tego są konta osobiste. Są jednak banki, które nie pobierają prowizji w ogóle i nie ograniczają liczby przelewów.

Czym należy się kierować przy wyborze jak najkorzystniejszego konta oszczędnościowego? Jakie są najważniejsze czynniki decydujące o słusznej decyzji? Na pierwszym planie jest oczywiście wysokość oprocentowania oraz fakt, czy jest ono stałe, czy zmienne. Lepiej wybierać oprocentowanie stałe, ponieważ zysk z takiej lokaty jest klarowny, bez względu na sytuację zewnętrzną. Warto też zwrócić uwagę, czy jest to oprocentowanie rzeczywiste, czy nominalne. Poza tym, analogicznie jak przy lokatach bankowych, ważna jest częstotliwość kapitalizacji odsetek; im częściej dochodzi do kapitalizacji odsetek, tym lepiej.

Aktualnie, według zestawień Comperia.pl, najkorzystniejsze oferty kont oszczędnościowych mają następujące banki: Getin Online, który swoje konto oszczędnościowe oprocentował na 3,5 proc., ale obowiązkowe jest założenie konta osobistego. Na drugim miejscu zestawienia plasuje się ING Bank Śląski, który wprawdzie oferuje bezpłatne przelewy bez ograniczeń, ale jego konto oszczędnościowe oprocentowane jest już na 3 proc. Wybór pozostaje w gestii klienta.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam