Płaciłeś już w sklepie... telefonem?

2014-06-26 08:32:00

Najczęściej w sklepie płacimy gotówką lub kartą płatniczą. Coraz popularniejszym rozwiązaniem okazuje się jednak płacenie za zakupu telefonem.

Jest wiele rodzajów kart płatniczych, z których wiele osób korzysta w sklepach czy też zakładach usługowych. Z kartami kredytowymi bywa różnie, ponieważ bardzo często ich właściciele nie znają zasad ich działania, sposobów rozliczania z bankiem. Tymczasem jest to podstawa i każdy użytkownik wspomnianego produktu powinien się dowiedzieć, jak najwięcej o transakcjach bezgotówkowych, aby nie przepłacać za użytkowanie karty i dostępnego na niej limitu kredytowego.

Comperia.pl stara się wyjaśnić, jak funkcjonują  karty kredytowe, jednocześnie przybliżając, na jakich zasadach działają również niekonwencjonalne a pionierskie rozwiązania w dziedzinie kart kredytowych. O standardowych kartach nie ma już chyba co wspominać, ale na uwagę zasługują na przykład karty kredytowe Visa Gold Select Eurobanku. Jest to nowość na polskim rynku kart kredytowych, a to dlatego że taką płatność można rozłożyć na raty już w chwili dokonywania transakcji w terminalu płatniczym. O szczegóły najlepiej pytać w banku. Z kolei karta Getin Noble Bank i Visa SimplyOne łączy w jednym produkcie finansowym funkcje karty debetowej i kredytowej. Ciekawym rozwiązaniem jest także karta kredytowa Banku Millennium, przy pomocy której można wypłacać gotówkę, nie ponosząc za to odsetek.

Jedną z najciekawszych i coraz popularniejszych kart płatniczych wydaje się karta w telefonie. Takie produkty oferują miedzy innymi Getin Bank oraz Raiffeisen Polbank. Na jakich zasadach funkcjonują karty kredytowe w telefonie? Dzięki technologii zbliżeniowej NFC. Korzystać z tej metody można za pomocą aplikacji MyWallet. Aby dokonać płatności, wystarczy zbliżyć telefon do czytnika. Niestety tą metodą można realizować tylko zakupy do 50 zł.

O wspomnianym systemie mówi się, że jest to portmonetka w komórce. Niestety metoda nie jest na tyle rozpowszechniona, aby nazwać ją standardem płatniczym. Płatności kartą zbliżeniową zainstalowaną w telefonie nie są jeszcze w Polsce zbyt powszechne. Tak jak wspomniano wcześniej, karty zbliżeniowe i płatności telefoniczne do prawidłowego działania potrzebują technologii NFC, czyli Nader Fidel Communication - komunikacji bliskiego zasięgu, pozwalającej na bezprzewodową wymianę danych na odległość nie wyższą niż 20 cm. I właśnie ta technologia skierowana jest przede wszystkim do wykorzystania w telefonach komórkowych. Mimo że od jakiegoś czasu jest znana w Polsce, to jednak wciąż nie jest rozpowszechniona tak, jak w krajach zachodnich. Ale to tylko kwestia czasu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam