Dokąd po konto z darmowymi bankomatami?

2014-06-30 21:04:20

Banki oferują tzw. darmowe konta, które de facto nie są darmowe, ale w niektórych bankach klienci mogą za to korzystać z bezpłatnych bankomatów. W jakich bankach właściciele kont mogą liczyć na darmowe wypłaty z bankomatów?

Wybór właściwego rachunku bankowego nie jest prostą sprawą. Wiele osób nie dostrzega wagi tego problemu i wybiera często konto niekorzystne dla siebie. Konto osobiste należy dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. Na pochopnej decyzji można często stracić nawet kilkaset złotych rocznie. Z pewnością nie należy sięgać po konto aktywne, kiedy na rachunek ma wpływać jedynie wynagrodzenie, zaś wypłaty będą dotyczyć jedynie podstawowych rachunków. I odwrotnie: jeżeli ktoś ma zamiar aktywnie korzystać z rachunku, niech nie sięga po zwykłe konto. Podjęcie decyzji i wybór najkorzystniejszego dla siebie konta powinna poprzedzić dokładna analiza, obejmująca również to, czy dany bank oferuje bezprowizyjne wypłaty z bankomatów spoza własnej sieci. Darmowe bankomaty są poważną kartą przetargową banków w pozyskiwaniu nowych klientów.

Gdzie zatem klienci poszukujący jak najkorzystniejszych kont bankowych powinni szukać darmowych bankomatów albo takich banków, w których właściciele kont zapłacą jak najmniej za korzystanie z nich? Z pewnością klienci banków: mBank, Getin OnLine z Kontem Perfekcyjnym, BPH, ING Bank Śląski z Kontem z Lwem Direct nie zapłacą prowizji za korzystanie z bankomatów innych sieci. Należy też przeanalizować oferty innych banków, które być może również proponują bezprowizyjne wypłaty z bankomatów innych sieci. Ciekawą propozycję składa Bank Millennium, chociaż żąda, aby dokonać chociaż jednej operacji bezgotówkowej na koncie oraz aby na Dobre Konto Millennium Bank wpływał miesięcznie co najmniej 1 tys. zł. Nie są to wygórowane żądania, więc oferta może liczyć na akceptację. Również inne banki w ofercie kont bankowych ujmują darmowe bankomaty; łącznie jest aż 16 takich banków. W pozostałych instytucjach najczęściej prowizja za korzystanie z bankomatów obcej sieci wynosi 5-6 zł, co stanowi dość wysoką kwotę. Nie dziwi zatem, że wiele osób szuka banków oferujących darmowe bankomaty.

Alternatywą dla wypłat gotówki z bankomatów jest usługa cash back. Nie należy jej mylić z usługą związaną ze zwrotem części gotówki za transakcje dokonywane kartą debetową. Cash back to możliwość wypłaty maksymalnie 200 zł, jeżeli klient płaci przy kasie w markecie za zakupione towary. Z pewnością jest to jakieś wyjście, ponieważ za takie wypłaty nie uiszcza się ani grosza. Aktualnie taką usługę oferuje około 25 banków. Dlatego pamiętając o wyborze jak najkorzystniejszego dla siebie konta, warto pamiętać również o usłudze cash back. Mimo iż w Polsce usługa ta dostępna jest już od prawie 8 lat, nie jest tak rozpowszechniona i znana jak w krajach zachodnich.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam