Do którego SKOK-u po najtańszy kredyt gotówkowy?

2014-07-09 13:52:15

Sprawdzamy, do którego SKOK-u warto udać się po najtańszy kredyt gotówkowy i na ile atrakcyjnie prezentuje się oferta spółdzielczych kas na tle oferty kredytowej banków.

Jeżeli ktoś decyduje się na kredyt gotówkowy, to zwykle poszukuje jak najtańszej oferty. O kredyty gotówkowe możemy się starać nie tylko w bankach lub też pozabankowych firmach pożyczkowych, ale również w SKOK-ach. SKOK-i, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, zasadniczo różnią się od banków, bowiem ich idea polega na oferowaniu usług finansowych jedynie członkom kas. Jakość usług kredytowych jest zazwyczaj porównywalna z ofertą banków komercyjnych.

Czy kredyty w SKOK-ach są tanie?

Rozpatrując koszty kredytów nie sposób nie wspomnieć o przecenianej przez większość konsumentów roli oprocentowania nominalnego. Jest ono oczywiście ważnym elementem kosztu spłaty, ale samo oprocentowanie nominalne to nie wszystko. Ważny jest całkowity koszt kredytu, ze wszystkimi dodatkowymi opłatami, jakie pobierają z tytułu obsługi kredytu zarówno banki, jak i w SKOK-i. Co ciekawe, spółdzielcze kasy często pobierają bezzwrotną opłatę za samo rozpatrzenie wniosku kredytowego, niezależnie od decyzji kredytowej. Przykładowo opłata przygotowawcza w SKOK-u Wołomin sięga 0,5 proc. kwoty kredytu. Z kolei Kasa Stefczyka żąda 40 zł opłaty przygotowawczej, niezależnie od wnioskowanej sumy pożyczki. Opłata przygotowawcza nie jest tymczasem pobierana przez Kasę Chmielewskiego. Wnioskując o pożyczkę w jednym ze SKOK-ów, warto uwzględnić wymieniony koszt.

Dodatkowe koszty w SKOK-ach

Decydując się na kredyt w Kasie, należy zdecydować się na członkostwo, czyli zapisać się do SKOK-u, co wiąże się z kolejnymi wydatkami finansowymi. Nie są to wysokie kwoty i zaczynają się od 1 zł do 60 zł. Obowiązkowo należy założyć też konto osobiste, aktywnie z niego korzystać oraz płacić za jego obsługę, co jest kolejnym kosztem. A jak konto, to i karta debetowa, itd. Kredyty gotówkowe w SKOK-ach nie muszą być drogie pod względem oprocentowania, które nie różni się znacznie od tego, proponowanego przez banki, ale dodatkowe opłaty mogą sprawić, że czasami nie opłaca się sięgać po pożyczki w Kasach, zwłaszcza gdy mają opiewać na niewielkie kwoty. Najpierw warto to wszystko dokładnie przeanalizować i przeliczyć, a dopiero później podejmować decyzje o wyborze kredytodawcy.

 

Marzena Kazbieruk