Dlaczego kredyty celowe są tańsze od gotówkowych?

2014-07-04 10:05:15

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, zawsze szukamy najtańszych opcji - z najniższym oprocentowaniem. W tej materii zdecydowaną przewagę nad kredytami gotówkowymi mają kredyty celowe.

Kredyt może być sposobem finansowania różnych inwestycji. Może to być remont mieszkania, zakup samochodu czy po prostu wyjazd na wakacje za granicą. Bardzo często w tych i wielu innych, podobnych sytuacjach szukamy wsparcia finansowego w banku, a wybierając pożyczkę dla siebie, staramy się zwracać uwagę na koszty. W większości przypadków nieświadomi różnic decydujemy się na wybór kredytów lub pożyczek gotówkowych. Na ich korzyść przemawia minimum formalności, szybki czas uzyskania pieniędzy i swobodne dysponowanie nimi. Koszty oczywiście są stosunkowo wysokie - w porównaniu do innych form kredytowania, jednak jeśli znajdziemy atrakcyjną ofertę, która pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy zł w skali kilku lat, przestaniemy szukać dalej, uznając, że trafiła nam się doskonała okazja. Rzeczywistość może być jednak całkowicie odmienna, gdyż tańsze od kredytów gotówkowych z pewnością będą kredyty celowe.

Kredyty celowe wymagają oczywiście większej ilości formalności, a przede wszystkim rzetelnego wskazania celu, jaki ma zostać sfinansowany pożyczonymi od banku pieniędzmi. Co więcej, w większości przypadków pieniądze te nie trafią nawet na nasze konto, a zostają przelane bezpośrednio do kontrahenta, z którym zawarliśmy umowę kupna samochodu, mieszkania czy usługi. Co jednak najważniejsze, oprocentowanie takiego kredytu będzie zdecydowanie niższe, niż w przypadku kredytów lub pożyczek gotówkowych. Wynika to z faktu, iż bank posiada pełną wiedzę na temat przeznaczenia pieniędzy i ma pewność, że zostaną one należycie spożytkowane.

Kolejna kwestia dotyczy zabezpieczeń, które bardzo często ustanawiane są na przedmiocie kredytowania, czyli np. na samochodzie w przypadku kredytów samochodowych lub na mieszkaniu w przypadku kredytów hipotecznych. W takiej sytuacji bank może pozwolić sobie na obniżenie zysków, mając pewność, że nawet jeśli nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania, wszystko zostanie uregulowanie przez odpowiednio ustanowione zabezpieczenia.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam