Ubezpiecz się, wyjeżdżając na wakacje za granicę

2014-06-26 11:35:00

Przed wyjazdem za granicę warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, by uniknąć potencjalnych nieprzyjemności.

Zanim wybierzemy się w podróż za granicę, warto pomyśleć o odpowiedniej ochronie. Takim zabezpieczeniem będzie zaś polisa turystyczna z odpowiednio szerokim zakresem ochrony. Produktów tego typu na rynku ubezpieczeniowym jest bardzo dużo. Możemy przebierać w różnych formach ubezpieczenia w zależności od tego, czego ostatecznie oczekujemy.

Jeśli jedziemy na wycieczkę grupową, to nie mamy problemu z zakupem ubezpieczenia, gdyż oferowane jest ono przez naszego operatora. Takie ubezpieczenie to dodatkowy koszt, ale obejmuje ono ochronę w razie wypadków. Ubezpieczenia tego typu dotyczą zwykle kwestii zdrowotnych. W przypadku, gdy jedziemy za granicę na wycieczkę niezorganizowaną, również możemy wykupić polisę na życie. Warto w tym miejscu trochę dłużej zatrzymać się na zakresie ochrony oraz wyłączeniach. Przyda się to choćby dlatego, że polisy tego rodzaju różnią się nierzadko dość mocno parametrami. Warto postawić na taką, która zapewni nam pełną ochronę w razie takich sytuacji jak złamanie nogi, ręki lub nagła choroba. Do tej kategorii zalicza się także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (np. wypadki samochodowe, potrącenia etc.)

Oprócz ubezpieczeń zdrowotnych, które służą zabezpieczeniu opieki medycznej, warto pomyśleć o ubezpieczeniu od kradzieży. Taka polisa może mieć różną postać i tu po raz kolejny pojawia się ta sama kwestia: należy znaleźć taką, która charakteryzuje się odpowiednim zakresem ochrony. W takich przypadkach warto postawić na produkt, który być może okaże się droższy, ale będzie wiązał się z lepszą ochroną.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia związane z wyjazdami za granicę, warto pomyśleć także o ubezpieczeniu biletu lotniczego. Oczywiście nie dotyczy to tanich linii lotniczych, lecz drogich biletów. Gdyby lot został odwołany, to możemy w takim przypadku stracić sporo pieniędzy. Polisa uchroni nas przed taką ewentualnością.

Dla osób, które wybierają się w podróż własnym samochodem, potrzebne będzie z kolei ubezpieczenie OC obowiązujące poza granicami kraju. Można rozważyć także AutoCasco i polisę typu Assistance.

Możliwości ubezpieczeniowych przed wyjazdem jest bardzo dużo. Kupno polisy sprawi, że na pewno poczujemy się poza krajem bezpieczniej i nie będziemy się przejmować ewentualnymi trudnościami.

Tomasz Słupczyński