Opłacaj rachunki zleceniami stałymi

2014-06-26 16:13:00

Zlecenia stałe to świetne rozwiązanie dla osób, które zapominają o płaceniu rachunków.

Płacenie rachunków za prąd, mieszkanie, wodę lub gaz to smutna konieczność, wynikająca z tego, że gdzieś i jakoś musimy egzystować. Od rachunków nie da się uciec i każdy z nas prędzej czy później sobie to uświadamia. Z racji tego, że rachunki mają charakter regularny i stały, zdarza się, że umykają nam z pamięci. Trudno się dziwić tej sytuacji. W ciągu miesiąca mamy tyle rzeczy do zrobienia. Naszą uwagę przykuwają co rusz to nowe tematy. Jesteśmy zajęci pracą oraz naszymi celami. Wszystko razem składa się na to, że rachunki gdzieś uciekają, a nam czasami zdarza się zapomnieć o ich opłaceniu na czas.

Jeśli zdarzyło się nam takie zapomnienie kilka razy w ciągu roku, to znak, że coś z nami jest nie tak. Skoro nie jesteśmy w stanie samemu kontrolować rachunków, to może warto zlecić tę kontrolę bankowi? Oczywiście każdy z nas powie, że to tylko chwilowa pomyłka lub zapomnienie. Odpowiedź jest jednak inna: rachunki to nic przyjemnego, a nasz umysł działa tak, że nieprzyjemne rzeczy wypiera i usuwa z pola uwagi. Należy się więc spodziewać, że problem w przyszłości pojawi się ponownie. W związku z tym rozwiązaniem jest zlecenie stałe.

W tej chwili praktycznie każdy bank oferuje nam możliwość ustalenia stałego zlecenia. Możemy ustawić taki przelew zarówno w placówce banków, telefonicznie, jak i przez Internet. Cała procedura jest bardo wygodna i prosta. Nie zajmie nam dużo czasu, a oszczędzi z pewnością kłopotów opisanych powyżej. Stałe zlecenia oszczędzą nam także konieczności płacenia karnych odsetek. Zwykle z rachunkami tak bywa, że gdy się spóźnimy z ich uregulowanie, to trzeba nam nieco więcej dopłacić.

Konsument ma możliwość ustawienia kilku stałych zleceń w ciągu miesiąca. Decydujemy tu nie tylko o dokładnej kwocie, ale także o dacie przelewu. Warto wspomnieć w tym miejscu, że możemy w każdej chwili zmienić kwotę stałego zlecenia lub je usunąć. Stałe zlecenia rozwiązują więc problem terminowego opłacania rachunków. Można je przy tym wykorzystywać w innych sytuacjach, np. przy wysyłaniu pieniędzy dzieciom na studia czy przelewaniu pensji do pracowników.

Ilona Maciejuk