Poradnik dla startujących z własnym biznesem

2014-06-26 10:48:00

Aby dobrze wystartować w biznesie, należy działać zgodnie z kilkoma zasadami.

Własny biznes to marzenie wielu osób, a gdy się spełni przychody z działalności gospodarczej mogą znacznie wpłynąć na poprawę stopy życiowej przedsiębiorcy. Problem polega jednak na tym, że same chęci i motywacja do pracy nie wystarczą do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Obok ambicji potrzebne jest dobrze zorganizowane działanie. W tym celu nie sposób jest pominąć znaczenia jednej kwestii, a mianowicie biznesplanu. Biznesplan to dokładna rozpiska tego, w jaki sposób chcemy działać i jakie cele sobie stawiamy. Wielu młodym biznesmenom wydaje się, że taki biznesplan jest mało istotny i w zasadzie jest zbędnym kłopotem, który równie dobrze można by pominąć. Po prawdzie jest zgoła inaczej.

Biznesplany są po to, abyśmy mieli jasność co do naszych działania. Wiele rzeczy wykonujemy w sposób intuicyjny i nieuświadomiony. Dotyczy to zwłaszcza decyzji biznesowych. Nie uświadamiamy sobie wszystkich konsekwencji naszych działań, możliwych ograniczeń, a także całego spektrum otoczenia biznesowego i gospodarczego. Stworzenie profesjonalnego biznesplanu pozwala wyciągnąć te wszystkie rzeczy na plan pierwszy. To właśnie z pomocą takiego planu osoba zaczynająca swój biznes jest w stanie zdobyć wgląd w rzeczy, których do tej pory dokładnie nie przemyślała.

Oczywiście, aby biznesplan był wartościowy, należy go zrobić profesjonalnie. Młodzi przedsiębiorcy nie zawsze mają takie kompetencje, gdyż dobry biznesplan to dużo pracy. Tutaj przydaje się pomoc ze strony profesjonalnych firm doradczych. Warto z niej skorzystać, ponieważ znacznie przyspieszy to dobry start naszej firmy. W tym miejscu należy też wspomnieć o tym, że tworzenie biznesplanu ma wartość przypominającą. Może on nam zasugerować pomysł, o którym zapomnieliśmy lub rozwiązanie, które jest efektywne i możne znacznie ulepszyć nasz projekt.

Własny biznes najlepiej rozpocząć więc od dobrego biznesplanu. Jeśli już będziemy mieć go pod ręką, to dużo łatwiejsze stanie się przejście do konkretnych działań i podjęcie właściwych kroków. Wśród nich może być np. dopełnienie wszystkich formalności (urzędowych, finansowych, bankowych etc.), a także związanych z rozwijaniem naszych usług lub produkcji. Od takiego dobrze zorganizowanego początku zależy wszak nasz przyszły sukces.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam