Pomagamy wybrać tanią polisę AC

2014-06-28 14:59:45

Polisa AC nie musi być droga. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, by zaoszczędzić na ubezpieczeniu autocasco.

Polisa AC (autocasco) to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia pojazdu. W przeciwieństwie to ubezpieczenia OC nie mamy obowiązku prawnego nabycia takiej polisy. Robimy to z własnej woli, kierowani motywacją, że dobrze jest zabezpieczyć nasz pojazd w razie kolizji drogowej, a także na ewentualność kradzieży lub aktu wandalizmu.

Wybór polis AC na rynku jest ogromny. Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma dla nas do zaoferowania coś w tej materii. Wymieniane wszystkich aktualnych propozycji rynkowych mija się z celem. Do prawidłowej oceny atrakcyjności takiej polisy wystarczy nam znajomość kluczowych czynników. Trzeba wiedzieć, że te parametry mają wpływ na jej cenę.

Zacznijmy od parametrów związanych z właścicielem i samym pojazdem. Po pierwsze, liczy się nasz wiek. Po drugie, brane są pod uwagę takie kwestie jak marka pojazdu, okres jego eksploatacji, miejsce zarejestrowania. Warto w tym miejscu wspomnieć też o historii ubezpieczenia AC.

Na wyżej wymienione parametry nie sposób wpłynąć, chyba że sprzedalibyśmy pojazd i kupili taki, który będzie miał inne parametry.

Czynniki związane z samym ubezpieczeniem to jego zakres ochrony, wariant rozliczania szkód, suma polisy a także wysokość udziału własnego. Najlepszą wiadomością dla osoby, która chciałaby kupić polisę AC jest to, że może ona zmieniać wysokość tych parametrów. Możemy na przykład sami wybrać, w jakim zakresie będzie ona chronić nasz pojazd. To samo dotyczy wysokości udziału własnego czy sumy całkowitej ubezpieczenia. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje nam wyżej wspomnianą swobodę decyzji. Należy jednak pamiętać, że gros ma z góry ustalone propozycje, które albo nam się spodobają, albo nie.

Cena to czynnik, którym klient kupujący ubezpieczenie AC sugeruje się na samym początku. Trzeba powiedzieć, że nie może być on całkowitym wyznacznikiem atrakcyjności i skuteczności polisy. Dużo ważniejszą rolę odgrywa zakres ochrony. To właśnie od niego i od ilości wyłączeń odpowiedzialności zależy to, czy ochrona będzie rzeczywiście efektywna i zadowalająca. Dlatego też należy analizować cenę zawsze w relacji do zakresu ochrony oferowanego przez polisę AC. Dopiero po porównaniu tych dwóch czynników możemy zwrócić uwagę na kwestie cenowe.  

Renata Grochowska